OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility) 6.9.0 - en to cs_CZ translation catalogue (218 entries)

en:  review – it means a lot to us.
cs_CZ:  hodnocení – moc pro nás znamená.

en:  to use this Feature.
cs_CZ:  pro použití této funkce.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
cs_CZ: %1$sZobrazit podrobnosti verze %2$s%3$s nebo %4$saktualizovat nyní%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
cs_CZ: %1$sZobrazit podrobnosti verze %2$s%3$s.

en: 24 hours
cs_CZ: 24 hodin

en: A Week
cs_CZ: Týden

en: ADHD Friendly Mode
cs_CZ: Režim přívětivý pro ADHD

en: Accessibility  Adjustments
cs_CZ: Nastavení přístupnosti

en: Accessibility Adjustments
cs_CZ: Úpravy přístupnosti

en: Accessibility Profiles
cs_CZ: Profily přístupnosti

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Activate License
cs_CZ: Aktivovat licenci

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Add Border
cs_CZ: Přidat rámeček

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
cs_CZ: Upravte monochromatické zobrazení pro živější nebo tlumenější vizuální dojem

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
cs_CZ: Upravte sytost barev pro živější nebo tlumenější vizuální dojem

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
cs_CZ: Upravte tmavý kontrast pro živější nebo tlumenější vizuální dojem

en: Adjust font weight for improved readability
cs_CZ: Upravte tloušťku písma pro lepší čitelnost

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
cs_CZ: Upravte vysoký kontrast pro živější nebo tlumenější vizuální dojem

en: Adjust letter spacing for improved readability
cs_CZ: Upravte rozestupy písmen pro lepší čitelnost

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
cs_CZ: Upravte světlý kontrast pro živější nebo tlumenější vizuální dojem

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
cs_CZ: Upravte řádkování pro lepší čitelnost a srozumitelnost textu

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
cs_CZ: Upravte zarovnání textu pro lepší strukturu a čitelnost

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
cs_CZ: Upravte umístění widgetů podle svých preferencí rozvržení.

en: Alt Text
cs_CZ: Alternativní text

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
cs_CZ: Automaticky předčítat obsah stránky pro bezdotykovou přístupnost

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Bahasa Indonesia
cs_CZ: Indonéština

en: Big Cursor
cs_CZ: Velký kurzor

en: Blindness Mode
cs_CZ: Režim slepoty

en: Bottom left
cs_CZ: Dole vlevo

en: Bottom right
cs_CZ: Dole vpravo

en: Browser needs to be updated
cs_CZ: Prohlížeč je třeba aktualizovat

en: Business E-mail
cs_CZ: Firemní e‑mail

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
cs_CZ: Vyberte si preferovaný jazyk rozhraní pluginu.

en: Clear flashes & reduces color
cs_CZ: Odstraňuje záblesky a snižuje sytost barev

en: Color Modules
cs_CZ: Barevné moduly

en: Company Name
cs_CZ: Název společnosti

en: Contact your network administrator to install the update.
cs_CZ: Pro instalaci aktualizace kontaktujte správce sítě.

en: Content Modules
cs_CZ: Obsahové moduly

en: Copied!
cs_CZ: Zkopírováno!

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Currently editing
cs_CZ: Právě upravujete

en: Cursor
cs_CZ: Kurzor

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
cs_CZ: značku.

en: Dansk
cs_CZ: Dánština

en: Dark Contrast
cs_CZ: Tmavý kontrast

en: Deactivate License
cs_CZ: Deaktivovat licenci

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default Language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: Deutsch
cs_CZ: Němčina

en: Dims colors and stops blinking
cs_CZ: Tlumení barev a zastavení blikání

en: Disable animations to reduce distractions
cs_CZ: Vypněte animace pro menší rozptylování

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Dyslexic Font
cs_CZ: Dyslektické písmo

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
cs_CZ: Snadno zvětšete text pro lepší čitelnost a přístupnost pro všechny

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
cs_CZ: Snadno identifikujte klikatelné odkazy pomocí vizuálních zvýraznění pro lepší navigaci

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
cs_CZ: Snadno ztište zvuky webu pro nerušené prohlížení

en: Edit Alt Text
cs_CZ: Upravit alternativní text

en: Edit Labels
cs_CZ: Upravit popisky

en: Edit Module Labels
cs_CZ: Upravit popisky modulů

en: Eesti
cs_CZ: Estonština

en: English
cs_CZ: Angličtina

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
cs_CZ: Zvyšte viditelnost větším kurzorem pro snadnější navigaci a ovládání

en: Enhances website's visuals
cs_CZ: Vylepšuje vizuální prvky webu

en: Enter Custom Label
cs_CZ: Zadejte vlastní popisek

en: Enter a Alt-text...
cs_CZ: Zadejte alternativní text...

en: Enter your license key to unlock Pro features and gain access to advanced features.
cs_CZ: Zadejte svůj licenční klíč pro odemčení funkcí Pro a pokročilých možností.

en: Epilepsy Safe Mode
cs_CZ: Režim bezpečný pro epileptiky

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Español
cs_CZ: Španělština

en: Failed!
cs_CZ: Nezdařilo se!

en: Focused browsing, distraction-free
cs_CZ: Soustředěné prohlížení bez rušení

en: Font Size
cs_CZ: Velikost písma

en: Font Size (Default)
cs_CZ: Velikost písma

en: Font Weight
cs_CZ: Tloušťka písma

en: Font weight
cs_CZ: Tloušťka písma

en: Français
cs_CZ: Francouzština

en: Free WCAG Contrast-Checker
cs_CZ: Bezplatná kontrola kontrastu WCAG

en: Gaeilge
cs_CZ: Irština

en: General Settings
cs_CZ: Obecná nastavení

en: General settings
cs_CZ: Obecná nastavení

en: Generate Accessibility Status
cs_CZ: Vygenerovat stav přístupnosti

en: Generate Alt-Text with Ai
cs_CZ: Generujte alternativní text pomocí AI

en: Generate Text
cs_CZ: Vygenerovat text

en: Get PRO
cs_CZ: Získat PRO

en: Hide "Powered by OneTap"
cs_CZ: Skrýt "Powered by OneTap"

en: Hide Images
cs_CZ: Skrýt obrázky

en: Hide On Desktop
cs_CZ: Skrýt na desktopu

en: Hide On Mobile
cs_CZ: Skrýt na mobilu

en: Hide On Tablet
cs_CZ: Skrýt na tabletu

en: Hide Toolbar
cs_CZ: Skrýt panel nástrojů

en: Hide Toolbar Duration
cs_CZ: Doba skrytí panelu

en: High Contrast
cs_CZ: Vysoký kontrast

en: Highlight Content
cs_CZ: Zvýraznit obsah

en: Highlight Links
cs_CZ: Zvýraznit odkazy

en: Highlight Titles
cs_CZ: Zvýraznit nadpisy

en: Highlight elements when hovered over
cs_CZ: Zvýrazňovat prvky při najetí myší

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
cs_CZ: Zvýrazněte aktuální řádek pro sledování postupu čtení a lepší soustředění

en: Highlight titles for better recognition
cs_CZ: Zvýrazněte nadpisy pro lepší rozpoznání

en: Horizontal (Default 20px)
cs_CZ: Horizontální (výchozí 20px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
cs_CZ: Na jak dlouho chcete skrýt panel nástrojů?

en: How to Update?
cs_CZ: Jak aktualizovat?

en: Hrvatski
cs_CZ: Chorvatština

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
cs_CZ: Potvrzuji, že vygenerovaný stav přístupnosti vychází z mého vlastního posouzení. Poskytovatel tohoto generátoru nepřebírá žádnou odpovědnost za jeho přesnost ani soulad.

en: Icon Size
cs_CZ: Velikost ikony

en: Icons
cs_CZ: Ikony

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
cs_CZ: Pokud se vám OneTap líbí, velmi oceníme rychlé

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Information
cs_CZ: Informace

en: Italiano
cs_CZ: Italština

en: Keyboard Navigation
cs_CZ: Navigace klávesnicí

en: Latviešu
cs_CZ: Lotyština

en: Letter Spacing
cs_CZ: Proklad písmen

en: License Key
cs_CZ: Licenční klíč

en: Lietuvių
cs_CZ: Litevština

en: Light Contrast
cs_CZ: Světlý kontrast

en: Line Height
cs_CZ: Výška řádku

en: Line Height (Default)
cs_CZ: Výška řádku

en: Live Preview
cs_CZ: Živý náhled

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
cs_CZ: Zvětšete vybraný text pro lepší čitelnost a přístupnost

en: Magyar
cs_CZ: Maďarština

en: Middle left
cs_CZ: Uprostřed vlevo

en: Middle right
cs_CZ: Uprostřed vpravo

en: Mobile
cs_CZ: Mobilní

en: Module Labels
cs_CZ: Popisky modulů

en: Modules
cs_CZ: Moduly

en: Monochrome
cs_CZ: Monochromatický

en: Mute Sounds
cs_CZ: Ztlumit zvuky

en: Navigate the site using only the keyboard
cs_CZ: Procházejte web pouze pomocí klávesnice

en: Nederlands
cs_CZ: Holandština

en: Next
cs_CZ: Další

en: No images found in Media Library.
cs_CZ: V Knihovně médií nebyly nalezeny žádné obrázky.

en: Norsk
cs_CZ: Norština

en: Not Now
cs_CZ: Teď ne

en: OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility)
cs_CZ: OneTap Pro (pro WordPress OneTap Pro - #1 Přístupnost)

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
cs_CZ: poskytuje inkluzivní, uživatelsky přívětivé webové prostředí pro všechny návštěvníky.

en: Only for this session
cs_CZ: Jen pro toto sezení

en: Open the OneTap Toolbar with URL
cs_CZ: Otevřít panel nástrojů OneTap pomocí URL

en: Open with URL
cs_CZ: Otevřít pomocí URL

en: Orientation Modules
cs_CZ: Orientační moduly

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
cs_CZ: Upozornění: Vygenerování nového prohlášení automaticky přepíše předchozí verzi.

en: Polski
cs_CZ: Polština

en: Português
cs_CZ: Portugalština

en: Português (Brasil)
cs_CZ: Portugalština (Brazílie)

en: Powered by
cs_CZ: Běží na

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Read Page
cs_CZ: Přečíst stránku

en: Readable Font
cs_CZ: Čitelný font

en: Reading Line
cs_CZ: Čtecí řádek

en: Reading Mask
cs_CZ: Čtecí maska

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
cs_CZ: Připravené profily přístupnosti pro různé potřeby uživatelů.

en: Reduces distractions, improves focus
cs_CZ: Snižuje rozptylování, zlepšuje soustředění

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
cs_CZ: Odstraňte rušivé obrázky pro čistší a soustředěnější prohlížení

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
cs_CZ: Odstraňte text "Powered by OneTap" z nástrojové lišty na frontendu vašeho webu.

en: Reset Settings
cs_CZ: Obnovit nastavení

en: Română
cs_CZ: Rumunština

en: Saturation
cs_CZ: Sytost

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save hours
cs_CZ: Ušetřete hodiny

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
cs_CZ: Ušetřete hodiny, zlepšete SEO a přístupnost

en: See Documentation
cs_CZ: Zobrazit dokumentaci

en: Seizure Safe Profile
cs_CZ: Bezpečný profil proti záchvatům

en: Select Language
cs_CZ: Vybrat jazyk

en: Select your accessibility profile
cs_CZ: Vyberte si profil přístupnosti

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
cs_CZ: Nastavte vlastní barvy značky a přizpůsobte vzhled pluginu.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Show Accessibility Statement
cs_CZ: Zobrazit prohlášení o přístupnosti

en: Slovenčina
cs_CZ: Slovenština

en: Slovenščina
cs_CZ: Slovinština

en: Srpski
cs_CZ: Srbština

en: Start with AltPilot.ai
cs_CZ: Začít s AltPilot.ai

en: Statement
cs_CZ: Prohlášení

en: Stop Animations
cs_CZ: Zastavit animace

en: Suomi
cs_CZ: Finština

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Svenska
cs_CZ: Švédština

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
cs_CZ: Přepněte na jasnější, snadno čitelný font pro lepší přístupnost textu

en: Text Magnifier
cs_CZ: Lupa textu

en: There is a new version of %1$s available.
cs_CZ: Je k dispozici nová verze %1$s.

en: This is a PRO Feature
cs_CZ: Toto je funkce PRO

en: Thumbnail
cs_CZ: Miniatura

en: Top left
cs_CZ: Nahoře vlevo

en: Top right
cs_CZ: Nahoře vpravo

en: Try 25 Images for Free
cs_CZ: Vyzkoušejte 25 obrázků zdarma

en: Türkçe
cs_CZ: Turečtina

en: Update now.
cs_CZ: Aktualizovat nyní.

en: Upgrade to Pro
cs_CZ: Upgradovat na Pro

en: Uploaded
cs_CZ: Nahráno

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
cs_CZ: Použijte masku pro zaměření na konkrétní oblast textu a snížení rušivých vlivů

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
cs_CZ: Použijte specializované písmo navržené pro lepší čitelnost pro dyslektiky

en: Vertical (Default 20px)
cs_CZ: Vertikální (výchozí 20px)

en: Vision Impaired Mode
cs_CZ: Režim pro zrakově postižené

en: Website
cs_CZ: Webové stránky

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
cs_CZ: Po zapnutí se ikona na stolních zařízeních nezobrazí.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
cs_CZ: Po zapnutí se ikona na mobilních zařízeních nezobrazí.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
cs_CZ: Po zapnutí se ikona na tabletech nezobrazí.

en: Widget Color
cs_CZ: Barva widgetu

en: Widget Design
cs_CZ: Design widgetu

en: Widget Position
cs_CZ: Pozice widgetu

en: Widget Position
cs_CZ: Pozice widgetu

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
cs_CZ: Prohlášení můžete dle potřeby upravit nebo vložit. Kliknutím na "Uložit nastavení" změny uložíte.

en: You do not have permission to install plugin updates
cs_CZ: Nemáte oprávnění instalovat aktualizace pluginů

en: Your browser doesn’t support speech output. Please update your browser or use one with speech synthesis enabled (e.g. Chrome, Edge, Safari).
cs_CZ: Váš prohlížeč nepodporuje hlasový výstup. Aktualizujte prosím prohlížeč nebo použijte takový, který podporuje syntézu řeči (např. Chrome, Edge, Safari).

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
cs_CZ: a generujte alternativní text pomocí AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
cs_CZ: ikona rozbalovací nabídky

en: labels. Change the language to edit others.
cs_CZ: popisky. Pro úpravu ostatních změňte jazyk.

en: Ελληνικά
cs_CZ: Řečtina

en: Български
cs_CZ: Bulharština

en: Русский
cs_CZ: Ruština

en: Українська
cs_CZ: Ukrajinština

en: العربية
cs_CZ: Arabština

en: हिन्दी
cs_CZ: Hindština

en: 日本語
cs_CZ: Japonština

en: 简体中文
cs_CZ: Čínština (zjednodušená)

en: 한국어
cs_CZ: Korejština
