OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility) 6.9.0 - en to es_ES translation catalogue (184 entries)

en:  review – it means a lot to us.
es_ES:  reseña – significa mucho para nosotros.

en:  to use this Feature.
es_ES:  para usar esta función.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
es_ES: %1$sVer detalles de la versión %2$s%3$s o %4$sactualizar ahora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
es_ES: %1$sVer detalles de la versión %2$s%3$s.

en: 24 hours
es_ES: 24 horas

en: A Week
es_ES: Una semana

en: ADHD Friendly Mode
es_ES: Modo amigable para TDAH

en: Accessibility  Adjustments
es_ES: Ajustes de accesibilidad

en: Accessibility Adjustments
es_ES: Ajustes de accesibilidad

en: Accessibility Profiles
es_ES: Perfiles de accesibilidad

en: Actions
es_ES: Acciones

en: Activate License
es_ES: Activar licencia

en: Active
es_ES: Activo

en: Add Border
es_ES: Agregar borde

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
es_ES: Ajusta el color monocromo para una experiencia visual más vívida o sutil

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
es_ES: Ajusta la saturación de color para una experiencia visual más vívida o sutil

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
es_ES: Ajusta el contraste oscuro para una experiencia visual más vívida o sutil

en: Adjust font weight for improved readability
es_ES: Ajusta el peso de fuente para mejorar la legibilidad

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
es_ES: Ajusta el alto contraste para una experiencia visual más vívida o sutil

en: Adjust letter spacing for improved readability
es_ES: Ajusta el espaciado de letras para mejorar la legibilidad

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
es_ES: Ajusta el contraste claro para una experiencia visual más vívida o sutil

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
es_ES: Ajusta el espaciado de líneas para mejor legibilidad y claridad de texto mejorada

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
es_ES: Ajusta la alineación del texto para mejorar la estructura y legibilidad

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
es_ES: Ajusta la posición de los widgets para que se adapten a tus preferencias de diseño.

en: Alt Text
es_ES: Texto alternativo

en: Alt-Text AI
es_ES: Texto alternativo IA

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
es_ES: Lee automáticamente en voz alta el contenido de la página para accesibilidad sin manos

en: Back
es_ES: Atrás

en: Big Cursor
es_ES: Cursor grande

en: Blindness Mode
es_ES: Modo de ceguera

en: Bottom left
es_ES: Abajo izquierda

en: Bottom right
es_ES: Abajo derecha

en: Browser needs to be updated
es_ES: El navegador necesita ser actualizado

en: Business E-mail
es_ES: E-mail comercial

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
es_ES: Elige tu idioma preferido para la interfaz del plugin.

en: Clear flashes & reduces color
es_ES: Elimina destellos y reduce el color

en: Color Modules
es_ES: Módulos de color

en: Company Name
es_ES: Nombre de la empresa

en: Contact your network administrator to install the update.
es_ES: Contacta a tu administrador de red para instalar la actualización.

en: Content Modules
es_ES: Módulos de contenido

en: Copied!
es_ES: ¡Copiado!

en: Copy
es_ES: Copiar

en: Currently editing
es_ES: Editando actualmente

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
es_ES: marca.

en: Dark Contrast
es_ES: Contraste oscuro

en: Deactivate License
es_ES: Desactivar licencia

en: Default
es_ES: Por defecto

en: Default Language
es_ES: Idioma por defecto

en: Desktop
es_ES: Escritorio

en: Dims colors and stops blinking
es_ES: Atenúa colores y detiene el parpadeo

en: Disable animations to reduce distractions
es_ES: Desactiva animaciones para reducir distracciones

en: Documentation
es_ES: Documentación

en: Dyslexic Font
es_ES: Fuente para dislexia

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
es_ES: Amplía fácilmente el texto para mejorar la legibilidad y accesibilidad para todosAmplía fácilmente el texto para mejorar la legibilidad y accesibilidad para todos

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
es_ES: Identifica fácilmente los enlaces clicables con mejoras visuales para una mejor navegación

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
es_ES: Silencia fácilmente los sonidos del sitio web para una experiencia de navegación sin distracciones

en: Edit Alt Text
es_ES: Editar texto alternativo

en: Edit Labels
es_ES: Editar etiquetas

en: Edit Module Labels
es_ES: Editar etiquetas de módulos

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
es_ES: Mejora la visibilidad con un cursor más grande para una navegación y control más fáciles

en: Enhances website's visuals
es_ES: Mejora los elementos visuales del sitio web

en: Enter Custom Label
es_ES: Ingresar etiqueta personalizada

en: Enter a Alt-text...
es_ES: Ingresar texto alternativo...

en: Enter your license key to unlock Pro features and gain access to advanced features.
es_ES: Ingresa tu clave de licencia para desbloquear las funciones Pro y obtener acceso a funciones avanzadas.

en: Epilepsy Safe Mode
es_ES: Modo seguro para epilepsia

en: Failed!
es_ES: ¡Falló!

en: Focused browsing, distraction-free
es_ES: Navegación enfocada, sin distracciones

en: Font Size
es_ES: Tamaño de fuente

en: Font Size (Default)
es_ES: Tamaño de fuente

en: Font Weight
es_ES: Peso de fuente

en: Font weight
es_ES: Peso de fuente

en: Free WCAG Contrast-Checker
es_ES: Verificador de contraste WCAG gratuito

en: General Settings
es_ES: Configuración general

en: General settings
es_ES: Configuración general

en: Generate Accessibility Status
es_ES: Generar estado de accesibilidad

en: Generate Alt-Text with Ai
es_ES: Generar texto alternativo con IA

en: Generate Text
es_ES: Generar texto

en: Get PRO
es_ES: Obtener PRO

en: Hide "Powered by OneTap"
es_ES: Ocultar "Powered by OneTap"

en: Hide Images
es_ES: Ocultar imágenes

en: Hide On Desktop
es_ES: Ocultar en escritorio

en: Hide On Mobile
es_ES: Ocultar en móvil

en: Hide On Tablet
es_ES: Ocultar en tablet

en: Hide Toolbar
es_ES: Ocultar barra de herramientas

en: Hide Toolbar Duration
es_ES: Duración de ocultar barra de herramientas

en: High Contrast
es_ES: Alto contraste

en: Highlight Content
es_ES: Resaltar contenido

en: Highlight Links
es_ES: Resaltar enlaces

en: Highlight Titles
es_ES: Resaltar títulos

en: Highlight elements when hovered over
es_ES: Resalta elementos cuando se pasa el cursor sobre ellos

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
es_ES: Resalta la línea actual para rastrear el progreso de lectura y mejorar el enfoque

en: Highlight titles for better recognition
es_ES: Resalta títulos para mejor reconocimiento

en: Horizontal (Default 20px)
es_ES: Horizontal (Por defecto 20px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
es_ES: ¿Por cuánto tiempo quieres ocultar la barra de herramientas de accesibilidad?

en: How to Update?
es_ES: ¿Cómo actualizar?

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
es_ES: Confirmo que el estado de accesibilidad generado se basa en mi propia evaluación. El proveedor de este generador no asume responsabilidad por su precisión o cumplimiento.

en: Icon Size
es_ES: Tamaño del icono

en: Icons
es_ES: Iconos

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
es_ES: Si estás disfrutando OneTap, realmente apreciaríamos una rápida

en: Inactive
es_ES: Inactivo

en: Information
es_ES: Información

en: Keyboard Navigation
es_ES: Navegación por teclado

en: Letter Spacing
es_ES: Espaciado de letras

en: License Key
es_ES: Clave de licencia

en: Light Contrast
es_ES: Contraste claro

en: Line Height
es_ES: Altura de línea

en: Line Height (Default)
es_ES: Altura de línea

en: Live Preview
es_ES: Vista previa en vivo

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
es_ES: Amplía el texto seleccionado para mejorar la legibilidad y accesibilidad

en: Middle left
es_ES: Centro izquierda

en: Middle right
es_ES: Centro derecha

en: Mobile
es_ES: Móvil

en: Module Labels
es_ES: Etiquetas de módulos

en: Modules
es_ES: Módulos

en: Monochrome
es_ES: Monocromo

en: Mute Sounds
es_ES: Silenciar sonidos

en: Navigate the site using only the keyboard
es_ES: Navega por el sitio usando solo el teclado

en: Next
es_ES: Siguiente

en: No images found in Media Library.
es_ES: No se encontraron imágenes en la Biblioteca de medios.

en: Not Now
es_ES: Ahora no

en: OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility)
es_ES: OneTap Pro (para WordPress OneTap Pro - #1 Accesibilidad)

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
es_ES: proporcionando un entorno web inclusivo y fácil de usar para todos los visitantes.

en: Only for this session
es_ES: Solo para esta sesión

en: Open the OneTap Toolbar with URL
es_ES: Abrir la barra de herramientas OneTap con URL

en: Open with URL
es_ES: Abrir con URL

en: Orientation Modules
es_ES: Módulos de orientación

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
es_ES: Por favor ten en cuenta: Generar una nueva declaración sobrescribirá automáticamente la versión anterior.

en: Powered by
es_ES: Desarrollado por

en: Previous
es_ES: Anterior

en: Read Page
es_ES: Leer página

en: Readable Font
es_ES: Fuente legible

en: Reading Line
es_ES: Línea de lectura

en: Reading Mask
es_ES: Máscara de lectura

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
es_ES: Perfiles de accesibilidad listos para usar para diferentes necesidades de usuario.Perfiles de accesibilidad listos para usar para diferentes necesidades de usuario.

en: Reduces distractions, improves focus
es_ES: Reduce distracciones, mejora el enfoque

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
es_ES: Elimina imágenes distractoras para una experiencia de navegación más limpia y enfocada

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
es_ES: Elimina el texto "Powered by OneTap" de la barra de herramientas en el frontend de tu sitio web.

en: Reset Settings
es_ES: Restablecer configuración

en: Saturation
es_ES: Saturación

en: Save
es_ES: Guardar

en: Save Changes
es_ES: Guardar Cambios

en: Save changes
es_ES: Guardar cambios

en: Save hours
es_ES: Ahorra horas

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
es_ES: Ahorra horas, mejora SEO y accesibilidad

en: See Documentation
es_ES: Ver documentación

en: Seizure Safe Profile
es_ES: Perfil seguro para convulsiones

en: Select Language
es_ES: Seleccionar idioma

en: Select your accessibility profile
es_ES: Selecciona tu perfil de accesibilidad

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
es_ES: Establece tus propios colores de marca para personalizar la apariencia del plugin.

en: Settings
es_ES: Configuración

en: Show Accessibility Statement
es_ES: Mostrar declaración de accesibilidad

en: Start with AltPilot.ai
es_ES: Comenzar con AltPilot.ai

en: Statement
es_ES: Declaración

en: Stop Animations
es_ES: Detener animaciones

en: Support
es_ES: Soporte

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
es_ES: Cambia a una fuente más clara y fácil de leer para mejorar la accesibilidad del texto

en: Text Magnifier
es_ES: Lupa de texto

en: There is a new version of %1$s available.
es_ES: Hay una nueva versión de %1$s disponible.

en: This is a PRO Feature
es_ES: Esta es una función PRO

en: Thumbnail
es_ES: Miniatura

en: Top left
es_ES: Arriba izquierda

en: Top right
es_ES: Arriba derecha

en: Try 25 Images for Free
es_ES: Prueba 25 imágenes gratis

en: Update now.
es_ES: Actualizar ahora.

en: Upgrade to Pro
es_ES: Actualizar a Pro

en: Uploaded
es_ES: Subido

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
es_ES: Usa una máscara para enfocarte en un área específica de texto y reducir distracciones

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
es_ES: Usa una fuente especializada diseñada para mejorar la legibilidad para usuarios con dislexia

en: Vertical (Default 20px)
es_ES: Vertical (Por defecto 20px)

en: Vision Impaired Mode
es_ES: Modo de visión deteriorada

en: Website
es_ES: Sitio web

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
es_ES: Cuando está habilitado, el icono no se mostrará en dispositivos de escritorio.Cuando esté habilitado, el icono no se mostrará en dispositivos de escritorio.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
es_ES: Cuando está habilitado, el icono no se mostrará en dispositivos móviles.Cuando esté habilitado, el icono no se mostrará en dispositivos móviles.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
es_ES: Cuando está habilitado, el icono no se mostrará en dispositivos tablet.Cuando esté habilitado, el icono no se mostrará en dispositivos tablet.

en: Widget Color
es_ES: Color del widget

en: Widget Design
es_ES: Diseño del widget

en: Widget Position
es_ES: Posición del widget

en: Widget Position
es_ES: Posición del widget

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
es_ES: Puedes editar o insertar una declaración según sea necesario. Haz clic en "Guardar configuración" para guardar tus cambios.

en: You do not have permission to install plugin updates
es_ES: No tienes permisos para instalar actualizaciones del plugin

en: Your browser doesn’t support speech output. Please update your browser or use one with speech synthesis enabled (e.g. Chrome, Edge, Safari).
es_ES: Tu navegador no soporta salida de voz. Por favor actualiza tu navegador o usa uno con síntesis de voz habilitada (ej. Chrome, Edge, Safari).

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
es_ES: y genera tu texto alternativo con AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
es_ES: menú desplegable de icono

en: labels. Change the language to edit others.
es_ES: etiquetas. Cambia el idioma para editar otras.
