OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility) 6.9.0 - en to fr_FR translation catalogue (180 entries)

en:  review – it means a lot to us.
fr_FR:  avis – cela compte beaucoup pour nous.

en:  to use this Feature.
fr_FR:  pour utiliser cette fonctionnalité.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
fr_FR: %1$sVoir les détails de la version %2$s%3$s ou %4$smettre à jour maintenant%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
fr_FR: %1$sVoir les détails de la version %2$s%3$s.

en: 24 hours
fr_FR: 24 heures

en: A Week
fr_FR: Une semaine

en: ADHD Friendly Mode
fr_FR: Mode adapté au TDAH

en: Accessibility  Adjustments
fr_FR: Ajustements d’accessibilité

en: Accessibility Adjustments
fr_FR: Ajustements d'accessibilité

en: Accessibility Profiles
fr_FR: Profils d’accessibilité

en: Activate License
fr_FR: Activer la licence

en: Active
fr_FR: Actif

en: Add Border
fr_FR: Ajouter une bordure

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
fr_FR: Ajustez la saturation des couleurs pour une expérience visuelle plus vive ou plus douce

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
fr_FR: Ajustez la saturation des couleurs pour une expérience visuelle plus vive ou plus douce

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
fr_FR: Ajustez la saturation des couleurs pour une expérience visuelle plus vive ou plus douce

en: Adjust font weight for improved readability
fr_FR: Ajustez la graisse de police pour améliorer la lisibilité

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
fr_FR: Ajustez la saturation des couleurs pour une expérience visuelle plus vive ou plus douce

en: Adjust letter spacing for improved readability
fr_FR: Ajustez l’espacement des lettres pour améliorer la lisibilité

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
fr_FR: Ajustez la saturation des couleurs pour une expérience visuelle plus vive ou plus douce

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
fr_FR: Ajustez l’espacement des lignes pour une meilleure lisibilité et une clarté accrue du texte

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
fr_FR: Ajustez l’alignement du texte pour une meilleure structure et lisibilité

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
fr_FR: Ajustez la position des widgets selon vos préférences de mise en page.

en: Alt Text
fr_FR: Texte alternatif

en: Alt-Text AI
fr_FR: Texte alternatif IA

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
fr_FR: Lire automatiquement à voix haute le contenu de la page pour une accessibilité mains libres

en: Back
fr_FR: Retour

en: Big Cursor
fr_FR: Gros curseur

en: Blindness Mode
fr_FR: Mode cécité

en: Bottom left
fr_FR: Bas gauche

en: Bottom right
fr_FR: Bas droite

en: Browser needs to be updated
fr_FR: Le navigateur doit être mis à jour

en: Business E-mail
fr_FR: E-mail professionnel

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
fr_FR: Choisissez votre langue préférée pour l’interface de l’extension.

en: Clear flashes & reduces color
fr_FR: Réduit les flashs et les couleurs

en: Color Modules
fr_FR: Modules de couleur

en: Company Name
fr_FR: Nom de l’entreprise

en: Contact your network administrator to install the update.
fr_FR: Contactez votre administrateur réseau pour installer la mise à jour.

en: Content Modules
fr_FR: Modules de contenu

en: Copied!
fr_FR: Copié !

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Currently editing
fr_FR: Modification en cours

en: Cursor
fr_FR: Curseur

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
fr_FR: Personnalisez la couleur, l’icône et la taille de votre bouton d’accessibilité pour correspondre à votre marque.

en: Dark Contrast
fr_FR: Contraste sombre

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Language
fr_FR: Langue par défaut

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Dims colors and stops blinking
fr_FR: Atténue les couleurs et stoppe le clignotement

en: Disable animations to reduce distractions
fr_FR: Désactivez les animations pour réduire les distractions

en: Dyslexic Font
fr_FR: Police pour dyslexie

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
fr_FR: Agrandissez facilement le texte pour améliorer la lisibilité et l’accessibilité pour tous

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
fr_FR: Identifiez facilement les liens cliquables grâce à des améliorations visuelles pour une meilleure navigation

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
fr_FR: Coupez facilement les sons du site pour une navigation sans distraction

en: Edit Alt Text
fr_FR: Modifier le texte alternatif

en: Edit Labels
fr_FR: Modifier les libellés

en: Edit Module Labels
fr_FR: Modifier les libellés des modules

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
fr_FR: Améliorez la visibilité avec un curseur plus grand pour faciliter la navigation et le contrôle

en: Enhances website's visuals
fr_FR: Améliore les visuels du site

en: Enter Custom Label
fr_FR: Saisir un libellé personnalisé

en: Enter a Alt-text...
fr_FR: Saisir un texte alternatif…

en: Enter your license key to unlock Pro features and gain access to advanced features.
fr_FR: Saisissez votre clé de licence pour déverrouiller les fonctionnalités Pro et accéder aux fonctions avancées.

en: Epilepsy Safe Mode
fr_FR: Mode sécurisé épilepsie

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Failed!
fr_FR: Échec !

en: Focused browsing, distraction-free
fr_FR: Navigation focalisée, sans distraction

en: Font Size
fr_FR: Taille de police

en: Font Size (Default)
fr_FR: Taille de police

en: Font Weight
fr_FR: Graisse de police

en: Font weight
fr_FR: Graisse de police

en: Free WCAG Contrast-Checker
fr_FR: Vérificateur de contraste WCAG gratuit

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: General settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Generate Accessibility Status
fr_FR: Générer l’état d’accessibilité

en: Generate Alt-Text with Ai
fr_FR: Générer le texte alternatif avec l’IA

en: Generate Text
fr_FR: Générer le texte

en: Get PRO
fr_FR: Obtenir PRO

en: Hide "Powered by OneTap"
fr_FR: Masquer "Powered by OneTap"

en: Hide Images
fr_FR: Masquer les images

en: Hide On Desktop
fr_FR: Masquer sur ordinateur

en: Hide On Mobile
fr_FR: Masquer sur mobile

en: Hide On Tablet
fr_FR: Masquer sur tablette

en: Hide Toolbar
fr_FR: Masquer la barre d’outils

en: Hide Toolbar Duration
fr_FR: Durée de masquage de la barre d’outils

en: High Contrast
fr_FR: Contraste élevé

en: Highlight Content
fr_FR: Surligner le contenu

en: Highlight Links
fr_FR: Surligner les liens

en: Highlight Titles
fr_FR: Surligner les titres

en: Highlight elements when hovered over
fr_FR: Surligner les éléments au survol

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
fr_FR: Mettez en évidence la ligne en cours pour suivre la lecture et améliorer la concentration

en: Highlight titles for better recognition
fr_FR: Surlignez les titres pour une meilleure reconnaissance

en: Horizontal (Default 20px)
fr_FR: Horizontal (par défaut 20 px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
fr_FR: Combien de temps voulez-vous masquer la barre d'outils d'accessibilité ?Pendant combien de temps souhaitez-vous masquer la barre d’accessibilité ?

en: How to Update?
fr_FR: Comment mettre à jour ?

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
fr_FR: Je confirme que l’état d’accessibilité généré est basé sur ma propre évaluation. Le fournisseur de ce générateur n’assume aucune responsabilité quant à son exactitude ou sa conformité.

en: Icon Size
fr_FR: Taille de l’icône

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
fr_FR: Si vous aimez OneTap, nous apprécierions vraiment un rapide

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Keyboard Navigation
fr_FR: Navigation au clavier

en: Letter Spacing
fr_FR: Espacement des lettres

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: Light Contrast
fr_FR: Contraste clair

en: Line Height
fr_FR: Interligne

en: Line Height (Default)
fr_FR: Interligne

en: Live Preview
fr_FR: Aperçu en direct

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
fr_FR: Agrandissez le texte sélectionné pour une meilleure lisibilité et accessibilité

en: Middle left
fr_FR: Milieu gauche

en: Middle right
fr_FR: Milieu droit

en: Module Labels
fr_FR: Libellés des modules

en: Mute Sounds
fr_FR: Couper les sons

en: Navigate the site using only the keyboard
fr_FR: Naviguez sur le site uniquement au clavier

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No images found in Media Library.
fr_FR: Aucune image trouvée dans la médiathèque.

en: Not Now
fr_FR: Pas maintenant

en: OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility)
fr_FR: OneTap Pro (pour WordPress OneTap Pro - Accessibilité n°1)

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
fr_FR: OneTap est une extension WordPress multilingue conçue pour une accessibilité web fluide. Avec une installation en un clic, elle garantit que votre site respecte les normes d’accessibilité sans difficulté. Optimisée pour les performances, elle offre un environnement web inclusif et convivial pour tous les visiteurs.

en: Only for this session
fr_FR: Uniquement pour cette session

en: Open the OneTap Toolbar with URL
fr_FR: Ouvrir la barre d’outils OneTap avec une URL

en: Open with URL
fr_FR: Ouvrir avec une URL

en: Orientation Modules
fr_FR: Modules d’orientation

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
fr_FR: Veuillez noter : la génération d’une nouvelle déclaration remplacera automatiquement la version précédente.

en: Powered by
fr_FR: Propulsé par

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Read Page
fr_FR: Lire la page

en: Readable Font
fr_FR: Police lisible

en: Reading Line
fr_FR: Ligne de lecture

en: Reading Mask
fr_FR: Masque de lecture

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
fr_FR: Profils d’accessibilité prêts à l’emploi pour différents besoins utilisateurs.

en: Reduces distractions, improves focus
fr_FR: Réduit les distractions, améliore la concentration

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
fr_FR: Supprimez les images distrayantes pour une expérience de navigation plus claire et plus concentrée

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
fr_FR: Supprimez le texte "Powered by OneTap" de la barre d’outils sur l’interface publique de votre site.

en: Reset Settings
fr_FR: Réinitialiser les paramètres

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Save hours
fr_FR: Gagnez des heures

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
fr_FR: Gagnez des heures, boostez le SEO et l’accessibilité

en: See Documentation
fr_FR: Voir la documentation

en: Seizure Safe Profile
fr_FR: Profil anti-crise

en: Select Language
fr_FR: Sélectionner la langue

en: Select your accessibility profile
fr_FR: Sélectionnez votre profil d’accessibilité

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
fr_FR: Définissez vos propres couleurs de marque pour personnaliser l’apparence de l’extension.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Show Accessibility Statement
fr_FR: Afficher la déclaration d’accessibilité

en: Start with AltPilot.ai
fr_FR: Commencer avec AltPilot.ai

en: Statement
fr_FR: Déclaration

en: Stop Animations
fr_FR: Arrêter les animations

en: Support
fr_FR: Assistance

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
fr_FR: Passez à une police plus claire et facile à lire pour améliorer l’accessibilité du texte

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Text Magnifier
fr_FR: Loupe de texte

en: There is a new version of %1$s available.
fr_FR: Une nouvelle version de %1$s est disponible.

en: This is a PRO Feature
fr_FR: Ceci est une fonctionnalité PRO

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Top left
fr_FR: Haut gauche

en: Top right
fr_FR: Haut droite

en: Try 25 Images for Free
fr_FR: Essayez 25 images gratuitement

en: Update now.
fr_FR: Mettre à jour maintenant.

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Passer à Pro

en: Uploaded
fr_FR: Téléversé

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
fr_FR: Utilisez un masque pour vous concentrer sur une zone de texte et réduire les distractions

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
fr_FR: Utilisez une police spécialisée conçue pour améliorer la lisibilité des personnes dyslexiques

en: Vertical (Default 20px)
fr_FR: Vertical (par défaut 20 px)

en: Vision Impaired Mode
fr_FR: Mode malvoyant

en: Website
fr_FR: Site web

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
fr_FR: Lorsque activé, l’icône ne sera pas affichée sur les appareils de bureau.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
fr_FR: Lorsque activé, l’icône ne sera pas affichée sur les appareils mobiles.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
fr_FR: Lorsque activé, l’icône ne sera pas affichée sur les tablettes.

en: Widget Color
fr_FR: Couleur du widget

en: Widget Design
fr_FR: Conception du widget

en: Widget Position
fr_FR: Position du widget

en: Widget Position
fr_FR: Position du widget

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
fr_FR: Vous pouvez modifier ou insérer une déclaration selon les besoins. Cliquez sur "Enregistrer les paramètres" pour sauvegarder vos changements.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr_FR: Vous n’avez pas l’autorisation d’installer des mises à jour du plugin

en: Your browser doesn’t support speech output. Please update your browser or use one with speech synthesis enabled (e.g. Chrome, Edge, Safari).
fr_FR: Votre navigateur ne prend pas en charge la synthèse vocale. Veuillez le mettre à jour ou utiliser un navigateur avec synthèse vocale activée (p. ex. Chrome, Edge, Safari).

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
fr_FR: et générez votre texte alternatif avec AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
fr_FR: icône du menu déroulant

en: labels. Change the language to edit others.
fr_FR: libellés. Changez la langue pour en modifier d’autres.
