OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility) - en to id_ID translation catalogue (215 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility)
id_ID: OneTap Pro (untuk WordPress OneTap Pro - #1 Aksesibilitas)

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
id_ID: OneTap adalah plugin WordPress multibahasa yang dirancang untuk aksesibilitas website yang mulus. Dengan instalasi satu klik yang sederhana, memastikan situs Anda memenuhi standar aksesibilitas tanpa kerumitan. Dibangun untuk performa, menyediakan lingkungan web yang inklusif dan ramah pengguna untuk semua pengunjung.

en: Active
id_ID: Aktif

en: Inactive
id_ID: Tidak Aktif

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Save Changes
id_ID: Simpan Perubahan

en: This is a PRO Feature
id_ID: Ini adalah Fitur PRO

en:  to use this Feature.
id_ID:  untuk menggunakan Fitur ini.

en: Upgrade to Pro
id_ID: Upgrade ke Pro

en: Copied!
id_ID: Disalin!

en: Failed!
id_ID: Gagal!

en: Copy
id_ID: Salin

en: Enter Custom Label
id_ID: Masukkan Label Kustom

en: Save
id_ID: Simpan

en: Alt Text
id_ID: Teks Alt

en: Uploaded
id_ID: Diunggah

en: Actions
id_ID: Aksi

en: Enter a Alt-text...
id_ID: Masukkan teks Alt...

en: No images found in Media Library.
id_ID: Tidak ada gambar ditemukan di Perpustakaan Media.

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Next
id_ID: Selanjutnya

en: Deactivate License
id_ID: Nonaktifkan Lisensi

en: Activate License
id_ID: Aktifkan Lisensi

en: Modules
id_ID: Modul

en: Statement
id_ID: Pernyataan

en: Module Labels
id_ID: Label Modul

en: General settings
id_ID: Pengaturan umum

en: Icons
id_ID: Ikon

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
id_ID: Sesuaikan warna, ikon, dan ukuran tombol aksesibilitas Anda agar sesuai dengan merek Anda.

en: See Documentation
id_ID: Lihat Dokumentasi

en: Widget Design
id_ID: Desain Widget

en: Icon Size
id_ID: Ukuran Ikon

en: Add Border
id_ID: Tambah Border

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
id_ID: Atur warna merek Anda sendiri untuk mempersonalisasi tampilan plugin.

en: Free WCAG Contrast-Checker
id_ID: Pemeriksa Kontras WCAG Gratis

en: Widget Color
id_ID: Warna Widget

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
id_ID: Sesuaikan posisi widget agar sesuai dengan preferensi tata letak Anda.

en: Widget Position
id_ID: Posisi Widget

en: Widget Position
id_ID: Posisi Widget

en: Middle right
id_ID: Tengah kanan

en: Middle left
id_ID: Tengah kiri

en: Bottom right
id_ID: Bawah kanan

en: Bottom left
id_ID: Bawah kiri

en: Top right
id_ID: Atas kanan

en: Top left
id_ID: Atas kiri

en: Vertical (Default 20px)
id_ID: Vertikal (Default 20px)

en: Horizontal (Default 20px)
id_ID: Horisontal (Default 20px)

en: Hide On Desktop
id_ID: Sembunyikan di Desktop

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
id_ID: Ketika diaktifkan, ikon tidak akan ditampilkan di perangkat desktop.

en: Hide On Tablet
id_ID: Sembunyikan di Tablet

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
id_ID: Ketika diaktifkan, ikon tidak akan ditampilkan di perangkat tablet.

en: Hide On Mobile
id_ID: Sembunyikan di Mobile

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
id_ID: Ketika diaktifkan, ikon tidak akan ditampilkan di perangkat mobile.

en: Default Language
id_ID: Bahasa Default

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
id_ID: Pilih bahasa yang Anda sukai untuk antarmuka plugin.

en: English
id_ID: Bahasa Inggris

en: Deutsch
id_ID: Bahasa Jerman

en: Español
id_ID: Bahasa Spanyol

en: Français
id_ID: Bahasa Prancis

en: Italiano
id_ID: Bahasa Italia

en: Polski
id_ID: Bahasa Polandia

en: Svenska
id_ID: Bahasa Swedia

en: Suomi
id_ID: Bahasa Finlandia

en: Português
id_ID: Bahasa Portugis

en: Română
id_ID: Bahasa Rumania

en: Slovenščina
id_ID: Bahasa Slovenia

en: Slovenčina
id_ID: Bahasa Slovakia

en: Nederlands
id_ID: Bahasa Belanda

en: Dansk
id_ID: Bahasa Denmark

en: Ελληνικά
id_ID: Bahasa Yunani

en: Čeština
id_ID: Bahasa Ceko

en: Magyar
id_ID: Bahasa Hungaria

en: Lietuvių
id_ID: Bahasa Lithuania

en: Latviešu
id_ID: Bahasa Latvia

en: Eesti
id_ID: Bahasa Estonia

en: Hrvatski
id_ID: Bahasa Kroasia

en: Gaeilge
id_ID: Bahasa Irlandia

en: Български
id_ID: Bahasa Bulgaria

en: Norsk
id_ID: Bahasa Norwegia

en: Türkçe
id_ID: Bahasa Turki

en: Português (Brasil)
id_ID: Bahasa Portugis (Brasil)

en: 日本語
id_ID: Bahasa Jepang

en: 한국어
id_ID: Bahasa Korea

en: 简体中文
id_ID: Bahasa Tionghoa Sederhana

en: العربية
id_ID: Bahasa Arab

en: Русский
id_ID: Bahasa Rusia

en: हिन्दी
id_ID: Bahasa Hindi

en: Українська
id_ID: Bahasa Ukraina

en: Srpski
id_ID: Bahasa Serbia

en: License Key
id_ID: Kunci Lisensi

en: Enter your license key to unlock Pro features and gain access to advanced features.
id_ID: Masukkan kunci lisensi Anda untuk membuka fitur Pro dan mendapatkan akses ke fitur-fitur canggih.

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Hide "Powered by OneTap"
id_ID: Sembunyikan "Powered by OneTap"

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
id_ID: Hapus teks "Powered by OneTap" dari Toolbar di frontend website Anda.

en: Open with URL
id_ID: Buka dengan URL

en: Open the OneTap Toolbar with URL
id_ID: Buka OneTap Toolbar dengan URL

en: Edit Module Labels
id_ID: Edit Label Modul

en: Edit Labels
id_ID: Edit Label

en: Generate Alt-Text with Ai
id_ID: Buat Alt-Text dengan AI

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
id_ID: Hemat waktu, tingkatkan SEO & Aksesibilitas

en: Start with AltPilot.ai
id_ID: Mulai dengan AltPilot.ai

en: Accessibility Profiles
id_ID: Profil Aksesibilitas

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
id_ID: Profil aksesibilitas siap pakai untuk berbagai kebutuhan pengguna.

en: Content Modules
id_ID: Modul Konten

en: Font Size
id_ID: Ukuran Font

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
id_ID: Dengan mudah memperbesar teks untuk meningkatkan keterbacaan dan aksesibilitas untuk semua

en: Highlight Links
id_ID: Sorot Tautan

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
id_ID: Dengan mudah mengidentifikasi tautan yang dapat diklik dengan peningkatan visual untuk navigasi yang lebih baik

en: Line Height
id_ID: Tinggi Baris

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
id_ID: Sesuaikan jarak baris untuk keterbacaan yang lebih baik dan kejelasan teks yang meningkat

en: Readable Font
id_ID: Font yang Mudah Dibaca

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
id_ID: Beralih ke font yang lebih jelas dan mudah dibaca untuk aksesibilitas teks yang lebih baik

en: Big Cursor
id_ID: Kursor Besar

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
id_ID: Tingkatkan visibilitas dengan kursor yang lebih besar untuk navigasi dan kontrol yang lebih mudah

en: Text Magnifier
id_ID: Pembesar Teks

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
id_ID: Perbesar teks yang dipilih untuk keterbacaan dan aksesibilitas yang lebih baik

en: Dyslexic Font
id_ID: Font Disleksia

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
id_ID: Gunakan font khusus yang dirancang untuk meningkatkan keterbacaan bagi pengguna disleksia

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
id_ID: Sesuaikan perataan teks untuk struktur dan keterbacaan yang lebih baik

en: Letter Spacing
id_ID: Jarak Huruf

en: Adjust letter spacing for improved readability
id_ID: Sesuaikan jarak huruf untuk keterbacaan yang lebih baik

en: Font Weight
id_ID: Ketebalan Font

en: Adjust font weight for improved readability
id_ID: Sesuaikan ketebalan font untuk keterbacaan yang lebih baik

en: Color Modules
id_ID: Modul Warna

en: Dark Contrast
id_ID: Kontras Gelap

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
id_ID: Sesuaikan saturasi warna untuk pengalaman visual yang lebih hidup atau tenang

en: Light Contrast
id_ID: Kontras Terang

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
id_ID: Sesuaikan kontras terang untuk pengalaman visual yang lebih hidup atau tenang

en: High Contrast
id_ID: Kontras Tinggi

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
id_ID: Sesuaikan kontras tinggi untuk pengalaman visual yang lebih hidup atau tenang

en: Monochrome
id_ID: Monokrom

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
id_ID: Sesuaikan warna monokrom untuk pengalaman visual yang lebih hidup atau tenang

en: Saturation
id_ID: Saturasi

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
id_ID: Sesuaikan saturasi warna untuk pengalaman visual yang lebih hidup atau tenang

en: Orientation Modules
id_ID: Modul Orientasi

en: Reading Line
id_ID: Garis Baca

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
id_ID: Sorot baris saat ini untuk melacak kemajuan membaca dan meningkatkan fokus

en: Reading Mask
id_ID: Topeng Baca

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
id_ID: Gunakan topeng untuk fokus pada area teks tertentu dan mengurangi gangguan

en: Read Page
id_ID: Baca Halaman

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
id_ID: Otomatis membaca keras-keras konten halaman untuk aksesibilitas tanpa tangan

en: Keyboard Navigation
id_ID: Navigasi Keyboard

en: Navigate the site using only the keyboard
id_ID: Navigasi situs hanya menggunakan keyboard

en: Hide Images
id_ID: Sembunyikan Gambar

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
id_ID: Hapus gambar yang mengganggu untuk pengalaman browsing yang lebih bersih dan fokus

en: Mute Sounds
id_ID: Bisukan Suara

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
id_ID: Dengan mudah membisukan suara website untuk pengalaman browsing tanpa gangguan

en: Highlight Titles
id_ID: Sorot Judul

en: Highlight titles for better recognition
id_ID: Sorot judul untuk pengenalan yang lebih baik

en: Highlight Content
id_ID: Sorot Konten

en: Highlight elements when hovered over
id_ID: Sorot elemen saat diarahkan

en: Stop Animations
id_ID: Hentikan Animasi

en: Disable animations to reduce distractions
id_ID: Nonaktifkan animasi untuk mengurangi gangguan

en: Information
id_ID: Informasi

en: Hide Toolbar
id_ID: Sembunyikan Toolbar

en: Accessibility Adjustments
id_ID: Penyesuaian Aksesibilitas

en: Select your accessibility profile
id_ID: Pilih profil aksesibilitas Anda

en: Vision Impaired Mode
id_ID: Mode Gangguan Penglihatan

en: Enhances website's visuals
id_ID: Meningkatkan visual website

en: Seizure Safe Profile
id_ID: Profil Aman Kejang

en: Clear flashes & reduces color
id_ID: Hapus kilatan & kurangi warna

en: ADHD Friendly Mode
id_ID: Mode Ramah ADHD

en: Focused browsing, distraction-free
id_ID: Browsing fokus, bebas gangguan

en: Blindness Mode
id_ID: Mode Kebutaan

en: Reduces distractions, improves focus
id_ID: Mengurangi gangguan, meningkatkan fokus

en: Epilepsy Safe Mode
id_ID: Mode Aman Epilepsi

en: Dims colors and stops blinking
id_ID: Meredupkan warna dan menghentikan kedipan

en: Font Size (Default)
id_ID: Ukuran Font

en: Line Height (Default)
id_ID: Tinggi Baris

en: Font weight
id_ID: Ketebalan Font

en: Edit Alt Text
id_ID: Edit Teks Alt

en: Show Accessibility Statement
id_ID: Tampilkan Pernyataan Aksesibilitas

en: Select Language
id_ID: Pilih Bahasa

en: Company Name
id_ID: Nama Perusahaan

en: Company Inc.
id_ID: Perusahaan Inc.

en: Business E-mail
id_ID: E-mail Bisnis

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
id_ID: Saya mengkonfirmasi bahwa status aksesibilitas yang dihasilkan didasarkan pada penilaian saya sendiri. Penyedia generator ini tidak bertanggung jawab atas keakuratan atau kepatuhannya.

en: Generate Text
id_ID: Buat Teks

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
id_ID: Harap dicatat: Membuat pernyataan baru akan secara otomatis menimpa versi sebelumnya.

en: Generate Accessibility Status
id_ID: Buat Status Aksesibilitas

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
id_ID: Anda dapat mengedit atau menyisipkan Pernyataan sesuai kebutuhan. Klik "Simpan pengaturan" untuk menyimpan perubahan Anda.

en: Save hours
id_ID: Hemat waktu

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
id_ID: dan buat Alt-text Anda dengan AltPilot.ai.

en: Try 25 Images for Free
id_ID: Coba 25 Gambar Gratis

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
id_ID: Jika Anda menikmati OneTap, kami akan sangat menghargai

en:  review – it means a lot to us.
id_ID:  ulasan – itu sangat berarti bagi kami.

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Support
id_ID: Dukungan

en: Get PRO
id_ID: Dapatkan PRO

en: Save changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Currently editing
id_ID: Sedang mengedit

en: labels. Change the language to edit others.
id_ID: label. Ubah bahasa untuk mengedit yang lain.

en: Live Preview
id_ID: Pratinjau Langsung

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
id_ID: Ada versi baru dari %1$s tersedia.

en: Contact your network administrator to install the update.
id_ID: Hubungi administrator jaringan Anda untuk menginstal pembaruan.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
id_ID: %1$sLihat detail versi %2$s%3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
id_ID: %1$sLihat detail versi %2$s%3$s atau %4$sperbarui sekarang%5$s.

en: Update now.
id_ID: Perbarui sekarang.

en: You do not have permission to install plugin updates
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk menginstal pembaruan plugin

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: icon drop down menu
id_ID: menu dropdown ikon

en: Accessibility  Adjustments
id_ID: Penyesuaian Aksesibilitas

en: Powered by
id_ID: Didukung oleh

en: Back
id_ID: Kembali

en: How long do you want to hide the toolbar?
id_ID: Berapa lama Anda ingin menyembunyikan toolbar aksesibilitas?

en: Hide Toolbar Duration
id_ID: Durasi Sembunyikan Toolbar

en: Only for this session
id_ID: Hanya untuk sesi ini

en: 24 hours
id_ID: 24 jam

en: A Week
id_ID: Satu Minggu

en: Not Now
id_ID: Tidak Sekarang

en: Cursor
id_ID: Kursor

en: Browser needs to be updated
id_ID: Browser perlu diperbarui

en: Your browser doesn’t support speech output. Please update your browser or use one with speech synthesis enabled (e.g. Chrome, Edge, Safari).
id_ID: Browser Anda tidak mendukung output suara. Silakan perbarui browser Anda atau gunakan yang memiliki sintesis suara diaktifkan (mis. Chrome, Edge, Safari).

en: How to Update?
id_ID: Bagaimana Cara Memperbarui?

en: Reset Settings
id_ID: Reset Pengaturan
