OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility) 6.9.0 - en to it_IT translation catalogue (217 entries)

en:  review – it means a lot to us.
it_IT:  recensione: significherebbe molto per noi.

en:  to use this Feature.
it_IT:  per utilizzare questa funzionalità.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
it_IT: %1$sVedi i dettagli della versione %2$s%3$s o %4$saggiorna ora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
it_IT: %1$sVedi i dettagli della versione %2$s%3$s.

en: 24 hours
it_IT: 24 ore

en: A Week
it_IT: Una settimana

en: ADHD Friendly Mode
it_IT: Modalità adatta all'ADHD

en: Accessibility  Adjustments
it_IT: Regolazioni di accessibilità

en: Accessibility Adjustments
it_IT: Regolazioni di accessibilità

en: Accessibility Profiles
it_IT: Profili di accessibilità

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate License
it_IT: Attiva licenza

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add Border
it_IT: Aggiungi bordo

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
it_IT: Regola la saturazione dei colori per un'esperienza visiva più vivida o attenuata

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
it_IT: Regola la saturazione dei colori per un'esperienza visiva più vivida o attenuata

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
it_IT: Regola la saturazione dei colori per un'esperienza visiva più vivida o attenuata

en: Adjust font weight for improved readability
it_IT: Regola lo spessore del carattere per migliorare la leggibilità

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
it_IT: Regola la saturazione dei colori per un'esperienza visiva più vivida o attenuata

en: Adjust letter spacing for improved readability
it_IT: Regola la spaziatura tra le lettere per migliorare la leggibilità

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
it_IT: Regola la saturazione dei colori per un'esperienza visiva più vivida o attenuata

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
it_IT: Regola la spaziatura delle righe per una migliore leggibilità e chiarezza del testo

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
it_IT: Regola l'allineamento del testo per una struttura e una leggibilità migliori

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
it_IT: Regola la posizione dei widget in base alle tue preferenze di layout.

en: Alt Text
it_IT: Testo alternativo

en: Alt-Text AI
it_IT: Testo alternativo IA

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
it_IT: Leggi automaticamente ad alta voce il contenuto della pagina per un'accessibilità a mani libere

en: Back
it_IT: Indietro

en: Bahasa Indonesia
it_IT: Indonesiano

en: Big Cursor
it_IT: Cursore grande

en: Blindness Mode
it_IT: Modalità cecità

en: Bottom left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom right
it_IT: In basso a destra

en: Browser needs to be updated
it_IT: Il browser deve essere aggiornato

en: Business E-mail
it_IT: E-mail aziendale

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
it_IT: Scegli la lingua preferita per l'interfaccia del plugin.

en: Clear flashes & reduces color
it_IT: Elimina i lampeggi e riduce i colori

en: Color Modules
it_IT: Moduli colore

en: Company Name
it_IT: Nome azienda

en: Contact your network administrator to install the update.
it_IT: Contatta l'amministratore di rete per installare l'aggiornamento.

en: Content Modules
it_IT: Moduli contenuto

en: Copied!
it_IT: Copiato!

en: Copy
it_IT: Copia

en: Currently editing
it_IT: Modifica in corso

en: Cursor
it_IT: Cursore

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
it_IT: Personalizza colore, icona e dimensione del pulsante di accessibilità per abbinarli al tuo brand.

en: Dansk
it_IT: Danese

en: Dark Contrast
it_IT: Contrasto scuro

en: Deactivate License
it_IT: Disattiva licenza

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Language
it_IT: Lingua predefinita

en: Deutsch
it_IT: Tedesco

en: Dims colors and stops blinking
it_IT: Attenua i colori e blocca il lampeggio

en: Disable animations to reduce distractions
it_IT: Disattiva le animazioni per ridurre le distrazioni

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Dyslexic Font
it_IT: Carattere per dislessia

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
it_IT: Ingrandisci facilmente il testo per una migliore leggibilità e accessibilità per tutti

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
it_IT: Identifica facilmente i link cliccabili con miglioramenti visivi per una navigazione migliore

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
it_IT: Disattiva facilmente i suoni del sito per una navigazione senza distrazioni

en: Edit Alt Text
it_IT: Modifica testo alternativo

en: Edit Labels
it_IT: Modifica etichette

en: Edit Module Labels
it_IT: Modifica etichette dei moduli

en: Eesti
it_IT: Estone

en: English
it_IT: Inglese

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
it_IT: Migliora la visibilità con un cursore più grande per una navigazione e un controllo più facili

en: Enhances website's visuals
it_IT: Migliora la resa visiva del sito

en: Enter Custom Label
it_IT: Inserisci etichetta personalizzata

en: Enter a Alt-text...
it_IT: Inserisci un testo alternativo...

en: Enter your license key to unlock Pro features and gain access to advanced features.
it_IT: Inserisci la chiave di licenza per sbloccare le funzionalità Pro e accedere alle funzioni avanzate.

en: Epilepsy Safe Mode
it_IT: Modalità sicura per epilessia

en: Error
it_IT: Errore

en: Español
it_IT: Spagnolo

en: Failed!
it_IT: Non riuscito!

en: Focused browsing, distraction-free
it_IT: Navigazione focalizzata, senza distrazioni

en: Font Size
it_IT: Dimensione carattere

en: Font Size (Default)
it_IT: Dimensione carattere

en: Font Weight
it_IT: Spessore carattere

en: Font weight
it_IT: Spessore carattere

en: Français
it_IT: Francese

en: Free WCAG Contrast-Checker
it_IT: Verificatore di contrasto WCAG gratuito

en: Gaeilge
it_IT: Irlandese

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: General settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Generate Accessibility Status
it_IT: Genera stato di accessibilità

en: Generate Alt-Text with Ai
it_IT: Genera testo alternativo con IA

en: Generate Text
it_IT: Genera testo

en: Get PRO
it_IT: Ottieni PRO

en: Hide "Powered by OneTap"
it_IT: Nascondi "Powered by OneTap"

en: Hide Images
it_IT: Nascondi immagini

en: Hide On Desktop
it_IT: Nascondi su desktop

en: Hide On Mobile
it_IT: Nascondi su mobile

en: Hide On Tablet
it_IT: Nascondi su tablet

en: Hide Toolbar
it_IT: Nascondi barra degli strumenti

en: Hide Toolbar Duration
it_IT: Durata nascondi barra strumenti

en: High Contrast
it_IT: Alto contrasto

en: Highlight Content
it_IT: Evidenzia contenuto

en: Highlight Links
it_IT: Evidenzia link

en: Highlight Titles
it_IT: Evidenzia titoli

en: Highlight elements when hovered over
it_IT: Evidenzia gli elementi al passaggio del mouse

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
it_IT: Evidenzia la riga corrente per monitorare i progressi di lettura e migliorare la concentrazione

en: Highlight titles for better recognition
it_IT: Evidenzia i titoli per un riconoscimento migliore

en: Horizontal (Default 20px)
it_IT: Orizzontale (predefinito 20px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
it_IT: Per quanto tempo vuoi nascondere la barra degli strumenti di accessibilità?Per quanto tempo vuoi nascondere la barra degli strumenti di accessibilità?

en: How to Update?
it_IT: Come aggiornare?

en: Hrvatski
it_IT: Croato

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
it_IT: Confermo che lo stato di accessibilità generato si basa sulla mia valutazione. Il fornitore di questo generatore non si assume alcuna responsabilità per la sua accuratezza o conformità.

en: Icon Size
it_IT: Dimensione icona

en: Icons
it_IT: Icone

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
it_IT: Se ti piace OneTap, apprezzeremmo molto una rapida

en: Inactive
it_IT: Disattivato

en: Information
it_IT: Informazione

en: Keyboard Navigation
it_IT: Navigazione da tastiera

en: Latviešu
it_IT: Lettone

en: Letter Spacing
it_IT: Spaziatura lettere

en: License Key
it_IT: Chiave di licenza

en: Lietuvių
it_IT: Lituano

en: Light Contrast
it_IT: Contrasto chiaro

en: Line Height
it_IT: Interlinea

en: Line Height (Default)
it_IT: Interlinea

en: Live Preview
it_IT: Anteprima live

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
it_IT: Ingrandisci il testo selezionato per una migliore leggibilità e accessibilità

en: Magyar
it_IT: Ungherese

en: Middle left
it_IT: Centro sinistra

en: Middle right
it_IT: Centro destra

en: Module Labels
it_IT: Etichette dei moduli

en: Modules
it_IT: Moduli

en: Mute Sounds
it_IT: Disattiva suoni

en: Navigate the site using only the keyboard
it_IT: Naviga nel sito usando solo la tastiera

en: Nederlands
it_IT: Olandese

en: Next
it_IT: Successivo

en: No images found in Media Library.
it_IT: Nessuna immagine trovata nella Libreria media.

en: Norsk
it_IT: Norvegese

en: Not Now
it_IT: Non ora

en: OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility)
it_IT: OneTap Pro (per WordPress OneTap Pro - Accessibilità n. 1)

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
it_IT: OneTap è un plugin WordPress multilingue progettato per un'accessibilità del sito fluida. Con una semplice installazione con un clic, garantisce che il tuo sito rispetti gli standard di accessibilità senza complicazioni. Progettato per le prestazioni, offre un ambiente web inclusivo e facile da usare per tutti i visitatori.

en: Only for this session
it_IT: Solo per questa sessione

en: Open the OneTap Toolbar with URL
it_IT: Apri la barra degli strumenti OneTap con URL

en: Open with URL
it_IT: Apri con URL

en: Orientation Modules
it_IT: Moduli orientamento

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
it_IT: Nota: La generazione di una nuova dichiarazione sovrascriverà automaticamente la versione precedente.

en: Polski
it_IT: Polacco

en: Português
it_IT: Portoghese

en: Português (Brasil)
it_IT: Portoghese (Brasile)

en: Powered by
it_IT: Offerto da

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Read Page
it_IT: Leggi pagina

en: Readable Font
it_IT: Carattere leggibile

en: Reading Line
it_IT: Riga di lettura

en: Reading Mask
it_IT: Maschera di lettura

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
it_IT: Profili di accessibilità pronti all'uso per diverse esigenze degli utenti.

en: Reduces distractions, improves focus
it_IT: Riduce le distrazioni, migliora la concentrazione

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
it_IT: Rimuovi le immagini distraenti per un'esperienza di navigazione più pulita e focalizzata

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
it_IT: Rimuovi il testo "Powered by OneTap" dalla barra degli strumenti nel frontend del tuo sito.

en: Reset Settings
it_IT: Reimposta impostazioni

en: Română
it_IT: Rumeno

en: Saturation
it_IT: Saturazione

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

en: Save changes
it_IT: Salva modifiche

en: Save hours
it_IT: Risparmia ore

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
it_IT: Risparmia ore, migliora SEO e accessibilità

en: See Documentation
it_IT: Vedi documentazione

en: Seizure Safe Profile
it_IT: Profilo sicuro contro le crisi

en: Select Language
it_IT: Seleziona lingua

en: Select your accessibility profile
it_IT: Seleziona il tuo profilo di accessibilità

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
it_IT: Imposta i colori del tuo brand per personalizzare l'aspetto del plugin.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Show Accessibility Statement
it_IT: Mostra dichiarazione di accessibilità

en: Slovenčina
it_IT: Slovacco

en: Slovenščina
it_IT: Sloveno

en: Srpski
it_IT: Serbo

en: Start with AltPilot.ai
it_IT: Inizia con AltPilot.ai

en: Statement
it_IT: Dichiarazione

en: Stop Animations
it_IT: Blocca animazioni

en: Suomi
it_IT: Finlandese

en: Support
it_IT: Supporto

en: Svenska
it_IT: Svedese

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
it_IT: Passa a un carattere più chiaro e facile da leggere per migliorare l'accessibilità del testo

en: Text Magnifier
it_IT: Lente d'ingrandimento testo

en: There is a new version of %1$s available.
it_IT: È disponibile una nuova versione di %1$s.

en: This is a PRO Feature
it_IT: Questa è una funzionalità PRO

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Top left
it_IT: In alto a sinistra

en: Top right
it_IT: In alto a destra

en: Try 25 Images for Free
it_IT: Prova 25 immagini gratis

en: Türkçe
it_IT: Turco

en: Update now.
it_IT: Aggiorna ora.

en: Upgrade to Pro
it_IT: Aggiorna a Pro

en: Uploaded
it_IT: Caricato

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
it_IT: Usa una maschera per focalizzarti su un'area specifica del testo e ridurre le distrazioni

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
it_IT: Usa un carattere specifico progettato per migliorare la leggibilità per gli utenti con dislessia

en: Vertical (Default 20px)
it_IT: Verticale (predefinito 20px)

en: Vision Impaired Mode
it_IT: Modalità ipovedenti

en: Website
it_IT: Sito web

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
it_IT: Se abilitato, l'icona non verrà mostrata sui dispositivi desktop.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
it_IT: Se abilitato, l'icona non verrà mostrata sui dispositivi mobili.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
it_IT: Se abilitato, l'icona non verrà mostrata sui dispositivi tablet.

en: Widget Color
it_IT: Colore del widget

en: Widget Design
it_IT: Design del widget

en: Widget Position
it_IT: Posizione del widget

en: Widget Position
it_IT: Posizione del widget

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
it_IT: Puoi modificare o inserire una Dichiarazione secondo necessità. Fai clic su "Salva impostazioni" per salvare le modifiche.

en: You do not have permission to install plugin updates
it_IT: Non hai l'autorizzazione per installare gli aggiornamenti del plugin

en: Your browser doesn’t support speech output. Please update your browser or use one with speech synthesis enabled (e.g. Chrome, Edge, Safari).
it_IT: Il tuo browser non supporta la sintesi vocale. Aggiorna il browser o usane uno con sintesi vocale abilitata (es. Chrome, Edge, Safari).

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
it_IT: e genera il tuo testo alternativo con AltPilot.ai.

en: icon drop down menu
it_IT: menu a discesa icona

en: labels. Change the language to edit others.
it_IT: etichette. Cambia lingua per modificare le altre.

en: Čeština
it_IT: Ceco

en: Ελληνικά
it_IT: Greco

en: Български
it_IT: Bulgaro

en: Русский
it_IT: Russo

en: Українська
it_IT: Ucraino

en: العربية
it_IT: Arabo

en: हिन्दी
it_IT: Hindi

en: 日本語
it_IT: Giapponese

en: 简体中文
it_IT: Cinese semplificato

en: 한국어
it_IT: Coreano
