OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility) 6.9.0 - en to ja_JP translation catalogue (221 entries)

en:  review – it means a lot to us.
ja_JP:  レビューをお願いします。とても励みになります。

en:  to use this Feature.
ja_JP:  を使用するには。

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
ja_JP: %1$sバージョン %2$s の詳細を表示%3$s もしくは %4$s今すぐ更新%5$s。

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
ja_JP: %1$sバージョン %2$s の詳細を表示%3$s。

en: 24 hours
ja_JP: 24時間

en: A Week
ja_JP: 1週間

en: ADHD Friendly Mode
ja_JP: ADHD フレンドリーモード

en: Accessibility  Adjustments
ja_JP: アクセシビリティの調整

en: Accessibility Adjustments
ja_JP: アクセシビリティの調整

en: Accessibility Profiles
ja_JP: アクセシビリティプロファイル

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Activate License
ja_JP: ライセンスを有効化

en: Active
ja_JP: 有効

en: Add Border
ja_JP: 枠線を追加

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
ja_JP: 色の彩度を調整して、より鮮やかまたは落ち着いた表示に

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
ja_JP: 色の彩度を調整して、より鮮やかまたは落ち着いた表示に

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
ja_JP: 色の彩度を調整して、より鮮やかまたは落ち着いた表示に

en: Adjust font weight for improved readability
ja_JP: 可読性を高めるためにフォントの太さを調整

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
ja_JP: 色の彩度を調整して、より鮮やかまたは落ち着いた表示に

en: Adjust letter spacing for improved readability
ja_JP: 可読性を高めるために文字間隔を調整

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
ja_JP: 色の彩度を調整して、より鮮やかまたは落ち着いた表示に

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
ja_JP: 読みやすさと明瞭さを高めるために行間を調整

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
ja_JP: 構造と可読性を高めるためにテキストの配置を調整

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
ja_JP: レイアウトに合わせてウィジェットの位置を調整します。

en: Alt Text
ja_JP: 代替テキスト

en: Alt-Text AI
ja_JP: Alt テキスト AI

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
ja_JP: ページ内容を自動で読み上げ、ハンズフリーなアクセシビリティを実現

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Bahasa Indonesia
ja_JP: インドネシア語

en: Big Cursor
ja_JP: 大きなカーソル

en: Blindness Mode
ja_JP: ブラインドモード

en: Bottom left
ja_JP: 左下

en: Bottom right
ja_JP: 右下

en: Browser needs to be updated
ja_JP: ブラウザを更新する必要があります

en: Business E-mail
ja_JP: 会社のメール

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
ja_JP: プラグインのインターフェースで使用する言語を選択してください。

en: Clear flashes & reduces color
ja_JP: フラッシュを抑え、色を低減

en: Color Modules
ja_JP: カラーモジュール

en: Company Name
ja_JP: 会社名

en: Contact your network administrator to install the update.
ja_JP: 更新のインストールはネットワーク管理者に連絡してください。

en: Content Modules
ja_JP: コンテンツモジュール

en: Copied!
ja_JP: コピーしました！

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Currently editing
ja_JP: 現在編集中

en: Cursor
ja_JP: カーソル

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
ja_JP: アクセシビリティボタンの色・アイコン・サイズをブランドに合わせてカスタマイズします。

en: Dansk
ja_JP: デンマーク語

en: Dark Contrast
ja_JP: ダークコントラスト

en: Deactivate License
ja_JP: ライセンスを無効化

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default Language
ja_JP: 既定の言語

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Deutsch
ja_JP: ドイツ語

en: Dims colors and stops blinking
ja_JP: 色を減光し、点滅を停止

en: Disable animations to reduce distractions
ja_JP: 気を散らすアニメーションを無効化

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Dyslexic Font
ja_JP: ディスレクシア向けフォント

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
ja_JP: 読みやすさとアクセシビリティ向上のために、テキストを簡単に拡大

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
ja_JP: 視覚的な強調によりクリック可能なリンクを見分けやすくし、ナビゲーションを改善

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
ja_JP: サイトのサウンドを簡単にミュートして、邪魔のない閲覧を

en: Edit Alt Text
ja_JP: 代替テキストを編集

en: Edit Labels
ja_JP: ラベルを編集

en: Edit Module Labels
ja_JP: モジュールラベルを編集

en: Eesti
ja_JP: エストニア語

en: English
ja_JP: 英語

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
ja_JP: 視認性を高め、操作しやすいように大きなカーソルにします

en: Enhances website's visuals
ja_JP: サイトの視認性を向上

en: Enter Custom Label
ja_JP: カスタムラベルを入力

en: Enter a Alt-text...
ja_JP: 代替テキストを入力...

en: Enter your license key to unlock Pro features and gain access to advanced features.
ja_JP: ライセンスキーを入力して Pro 機能を有効化し、高度な機能にアクセスします。

en: Epilepsy Safe Mode
ja_JP: てんかん配慮モード

en: Error
ja_JP: エラー

en: Español
ja_JP: スペイン語

en: Failed!
ja_JP: 失敗しました！

en: Focused browsing, distraction-free
ja_JP: 集中して閲覧、気が散らない

en: Font Size
ja_JP: フォントサイズ

en: Font Size (Default)
ja_JP: フォントサイズ

en: Font Weight
ja_JP: フォントの太さ

en: Font weight
ja_JP: フォントの太さ

en: Français
ja_JP: フランス語

en: Free WCAG Contrast-Checker
ja_JP: 無料の WCAG コントラストチェッカー

en: Gaeilge
ja_JP: アイルランド語

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: General settings
ja_JP: 一般設定

en: Generate Accessibility Status
ja_JP: アクセシビリティステータスを生成

en: Generate Alt-Text with Ai
ja_JP: AI で代替テキストを生成

en: Generate Text
ja_JP: テキストを生成

en: Get PRO
ja_JP: PRO を入手

en: Hide "Powered by OneTap"
ja_JP: 「Powered by OneTap」を非表示

en: Hide Images
ja_JP: 画像を非表示

en: Hide On Desktop
ja_JP: デスクトップで非表示

en: Hide On Mobile
ja_JP: モバイルで非表示

en: Hide On Tablet
ja_JP: タブレットで非表示

en: Hide Toolbar
ja_JP: ツールバーを非表示

en: Hide Toolbar Duration
ja_JP: 非表示にする期間

en: High Contrast
ja_JP: ハイコントラスト

en: Highlight Content
ja_JP: コンテンツを強調表示

en: Highlight Links
ja_JP: リンクを強調表示

en: Highlight Titles
ja_JP: タイトルを強調表示

en: Highlight elements when hovered over
ja_JP: ホバー時に要素を強調表示

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
ja_JP: 現在の行を強調表示して読書の進捗を追跡し、集中力を向上

en: Highlight titles for better recognition
ja_JP: タイトルを目立たせて識別しやすくします

en: Horizontal (Default 20px)
ja_JP: 水平（デフォルト 20px）

en: How long do you want to hide the toolbar?
ja_JP: アクセシビリティツールバーをどのくらい非表示にしますか？

en: How to Update?
ja_JP: 更新方法

en: Hrvatski
ja_JP: クロアチア語

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
ja_JP: 生成されたアクセシビリティステータスは自己評価に基づくことを確認します。本ジェネレーターの提供者は、その正確性や適合性について一切の責任を負いません。

en: Icon Size
ja_JP: アイコンサイズ

en: Icons
ja_JP: アイコン

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
ja_JP: OneTap を気に入っていただけたら、ぜひ短い

en: Inactive
ja_JP: 無効

en: Information
ja_JP: 情報

en: Italiano
ja_JP: イタリア語

en: Keyboard Navigation
ja_JP: キーボードナビゲーション

en: Latviešu
ja_JP: ラトビア語

en: Letter Spacing
ja_JP: 文字間隔

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: Lietuvių
ja_JP: リトアニア語

en: Light Contrast
ja_JP: ライトコントラスト

en: Line Height
ja_JP: 行の高さ

en: Line Height (Default)
ja_JP: 行の高さ

en: Live Preview
ja_JP: ライブプレビュー

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
ja_JP: 選択したテキストを拡大して可読性とアクセシビリティを向上

en: Magyar
ja_JP: ハンガリー語

en: Middle left
ja_JP: 左中央

en: Middle right
ja_JP: 右中央

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Module Labels
ja_JP: モジュールラベル

en: Modules
ja_JP: モジュール

en: Mute Sounds
ja_JP: サウンドをミュート

en: Navigate the site using only the keyboard
ja_JP: キーボードだけでサイトを操作

en: Nederlands
ja_JP: オランダ語

en: Next
ja_JP: 次へ

en: No images found in Media Library.
ja_JP: メディアライブラリに画像が見つかりません。

en: Norsk
ja_JP: ノルウェー語

en: Not Now
ja_JP: 今はしない

en: OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility)
ja_JP: OneTap Pro（WordPress OneTap Pro - アクセシビリティNo.1）

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
ja_JP: OneTap は、ウェブサイトのスムーズなアクセシビリティを実現するために設計された多言語対応の WordPress プラグインです。ワンクリックの簡単インストールで、手間なくサイトがアクセシビリティ基準に準拠するよう支援します。高いパフォーマンスを基盤に、すべての訪問者に包摂的で使いやすいウェブ環境を提供します。

en: Only for this session
ja_JP: このセッションのみ

en: Open the OneTap Toolbar with URL
ja_JP: URL で OneTap ツールバーを開く

en: Open with URL
ja_JP: URL で開く

en: Orientation Modules
ja_JP: オリエンテーションモジュール

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
ja_JP: 注意: 新しいステートメントを生成すると、前のバージョンは自動的に上書きされます。

en: Polski
ja_JP: ポーランド語

en: Português
ja_JP: ポルトガル語

en: Português (Brasil)
ja_JP: ポルトガル語（ブラジル）

en: Powered by
ja_JP: 提供元

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Read Page
ja_JP: ページを読み上げ

en: Readable Font
ja_JP: 読みやすいフォント

en: Reading Line
ja_JP: リーディングライン

en: Reading Mask
ja_JP: リーディングマスク

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
ja_JP: さまざまなユーザーニーズに対応した、すぐに使えるアクセシビリティプロファイル。

en: Reduces distractions, improves focus
ja_JP: 気が散る要素を減らし、集中力を高めます

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
ja_JP: 気を散らす画像を非表示にして、より集中できる閲覧体験に

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
ja_JP: サイトのフロントエンドにあるツールバーから「Powered by OneTap」のテキストを削除します。

en: Reset Settings
ja_JP: 設定をリセット

en: Română
ja_JP: ルーマニア語

en: Saturation
ja_JP: 彩度

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save hours
ja_JP: 時間を節約

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
ja_JP: 時間を節約し、SEO とアクセシビリティを向上

en: See Documentation
ja_JP: ドキュメントを見る

en: Seizure Safe Profile
ja_JP: 発作に配慮したプロファイル

en: Select Language
ja_JP: 言語を選択

en: Select your accessibility profile
ja_JP: アクセシビリティプロファイルを選択

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
ja_JP: プラグインの外観をパーソナライズするためにブランドカラーを設定します。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Show Accessibility Statement
ja_JP: アクセシビリティ声明を表示

en: Slovenčina
ja_JP: スロバキア語

en: Slovenščina
ja_JP: スロベニア語

en: Srpski
ja_JP: セルビア語

en: Start with AltPilot.ai
ja_JP: AltPilot.ai を始める

en: Statement
ja_JP: ステートメント

en: Stop Animations
ja_JP: アニメーションを停止

en: Suomi
ja_JP: フィンランド語

en: Support
ja_JP: サポート

en: Svenska
ja_JP: スウェーデン語

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
ja_JP: より読みやすいフォントに切り替えて、テキストのアクセシビリティを改善

en: Tablet
ja_JP: タブレット

en: Text Magnifier
ja_JP: テキスト拡大鏡

en: There is a new version of %1$s available.
ja_JP: %1$s の新しいバージョンが利用可能です。

en: This is a PRO Feature
ja_JP: これは PRO 機能です

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Top left
ja_JP: 左上

en: Top right
ja_JP: 右上

en: Try 25 Images for Free
ja_JP: 25枚まで無料でお試し

en: Türkçe
ja_JP: トルコ語

en: Update now.
ja_JP: 今すぐ更新。

en: Upgrade to Pro
ja_JP: Pro へアップグレード

en: Uploaded
ja_JP: アップロード済み

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
ja_JP: マスクを使用して特定のテキスト領域に集中し、気を散らす要素を軽減

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
ja_JP: ディスレクシアの方向けに設計された専用フォントを使用して可読性を向上

en: Vertical (Default 20px)
ja_JP: 垂直（デフォルト 20px）

en: Vision Impaired Mode
ja_JP: 視覚障害モード

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
ja_JP: 有効にすると、デスクトップ端末ではアイコンは表示されません。

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
ja_JP: 有効にすると、モバイル端末ではアイコンは表示されません。

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
ja_JP: 有効にすると、タブレット端末ではアイコンは表示されません。

en: Widget
ja_JP: ウィジェット

en: Widget Color
ja_JP: ウィジェットの色

en: Widget Design
ja_JP: ウィジェットデザイン

en: Widget Position
ja_JP: ウィジェットの位置

en: Widget Position
ja_JP: ウィジェットの位置

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
ja_JP: 必要に応じてステートメントを編集または挿入できます。「設定を保存」をクリックして変更を保存してください。

en: You do not have permission to install plugin updates
ja_JP: プラグインを更新する権限がありません

en: Your browser doesn’t support speech output. Please update your browser or use one with speech synthesis enabled (e.g. Chrome, Edge, Safari).
ja_JP: ご利用のブラウザは音声出力をサポートしていません。ブラウザを更新するか、音声合成対応のブラウザ（例: Chrome、Edge、Safari）をご使用ください。

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
ja_JP: AltPilot.ai で代替テキストを生成しましょう。

en: icon drop down menu
ja_JP: アイコンのドロップダウンメニュー

en: labels. Change the language to edit others.
ja_JP: のラベル。他を編集するには言語を変更してください。

en: Čeština
ja_JP: チェコ語

en: Ελληνικά
ja_JP: ギリシャ語

en: Български
ja_JP: ブルガリア語

en: Русский
ja_JP: ロシア語

en: Українська
ja_JP: ウクライナ語

en: العربية
ja_JP: アラビア語

en: हिन्दी
ja_JP: ヒンディー語

en: 简体中文
ja_JP: 簡体字中国語

en: 한국어
ja_JP: 韓国語
