OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility) 6.11.0 - en to mk_MK translation catalogue (234 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility)
mk_MK: OneTap Pro (за WordPress OneTap Pro - #1 Пристапност)

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
mk_MK: OneTap е повеќејазичен WordPress додаток дизајниран за беспрекорна пристапност на веб-сајтови. Со едноставна инсталација со еден клик, обезбедува вашиот сајт да ги исполнува стандардите за пристапност без никакви проблеми. Изграден за перформанси, обезбедувајќи инклузивна, пријателска веб-околина за сите посетители.

en: Active
mk_MK: Активен

en: Inactive
mk_MK: Неактивен

en: Settings
mk_MK: Поставки

en: Save Changes
mk_MK: Зачувај промени

en: This is a PRO Feature
mk_MK: Ова е PRO функција

en:  to use this Feature.
mk_MK:  за да ја користите оваа функција.

en: Upgrade to Pro
mk_MK: Надградете на Pro

en: Desktop
mk_MK: Десктоп

en: Tablet
mk_MK: Таблет

en: Mobile
mk_MK: Мобилен

en: Copied!
mk_MK: Копирано!

en: Failed!
mk_MK: Неуспешно!

en: Copy
mk_MK: Копирај

en: Enter Custom Label
mk_MK: Внесете прилагодена етикета

en: Save
mk_MK: Зачувај

en: Thumbnail
mk_MK: Минијатура

en: Alt Text
mk_MK: Алт текст

en: Uploaded
mk_MK: Подигнато

en: Actions
mk_MK: Акции

en: Enter a Alt-text...
mk_MK: Внесете алт-текст...

en: No images found in Media Library.
mk_MK: Не се пронајдени слики во Медиумската библиотека.

en: Previous
mk_MK: Претходно

en: Next
mk_MK: Следно

en: Deactivate License
mk_MK: Деактивирај лиценца

en: Activate License
mk_MK: Активирај лиценца

en: Widget
mk_MK: Виджет

en: Modules
mk_MK: Модули

en: Statement
mk_MK: Изјава

en: Module Labels
mk_MK: Етикети на модули

en: General settings
mk_MK: Општи поставки

en: Icons
mk_MK: Икони

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
mk_MK: Прилагодете ја бојата, иконата и големината на копчето за пристапност да одговара на вашиот бренд.

en: See Documentation
mk_MK: Види документација

en: Widget Design
mk_MK: Дизајн на виджет

en: Icon Size
mk_MK: Големина на икона

en: Add Border
mk_MK: Додај граница

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
mk_MK: Поставете ги вашите брендирани бои за да го персонализирате изгледот на додатокот.

en: Free WCAG Contrast-Checker
mk_MK: Бесплатен WCAG проверувач на контраст

en: Widget Color
mk_MK: Боја на виджет

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
mk_MK: Прилагодете ја позицијата на виджетите да одговара на вашите преференции за распоред.

en: Widget Position
mk_MK: Позиција на виджет

en: Widget Position
mk_MK: Позиција на виджет

en: Middle right
mk_MK: Средна десно

en: Middle left
mk_MK: Средна лево

en: Bottom right
mk_MK: Долна десно

en: Bottom left
mk_MK: Долна лево

en: Top right
mk_MK: Горна десно

en: Top left
mk_MK: Горна лево

en: Vertical (Default 20px)
mk_MK: Вертикално (Стандардно 20px)

en: Horizontal (Default 20px)
mk_MK: Хоризонтално (Стандардно 20px)

en: Hide On Desktop
mk_MK: Сокриј на десктоп

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
mk_MK: Кога е овозможено, иконата нема да се прикажува на десктоп уреди.

en: Hide On Tablet
mk_MK: Сокриј на таблет

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
mk_MK: Кога е овозможено, иконата нема да се прикажува на таблет уреди.

en: Hide On Mobile
mk_MK: Сокриј на мобилен

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
mk_MK: Кога е овозможено, иконата нема да се прикажува на мобилни уреди.

en: Default Language
mk_MK: Стандарден јазик

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
mk_MK: Изберете го вашиот префериран јазик за интерфејсот на додатокот.

en: English
mk_MK: Англиски

en: Deutsch
mk_MK: Германски

en: Español
mk_MK: Шпански

en: Français
mk_MK: Француски

en: Italiano
mk_MK: Италијански

en: Polski
mk_MK: Полски

en: Svenska
mk_MK: Шведски

en: Suomi
mk_MK: Фински

en: Português
mk_MK: Португалски

en: Română
mk_MK: Романски

en: Slovenščina
mk_MK: Словенечки

en: Slovenčina
mk_MK: Словачки

en: Nederlands
mk_MK: Холандски

en: Dansk
mk_MK: Дански

en: Ελληνικά
mk_MK: Грчки

en: Čeština
mk_MK: Чешки

en: Magyar
mk_MK: Унгарски

en: Lietuvių
mk_MK: Литвански

en: Latviešu
mk_MK: Латвиски

en: Eesti
mk_MK: Естонски

en: Hrvatski
mk_MK: Хрватски

en: Gaeilge
mk_MK: Ирски

en: Български
mk_MK: Бугарски

en: Norsk
mk_MK: Норвешки

en: Türkçe
mk_MK: Турски

en: Bahasa Indonesia
mk_MK: Индонезиски

en: Português (Brasil)
mk_MK: Португалски (Бразил)

en: 日本語
mk_MK: Јапонски

en: 한국어
mk_MK: Корејски

en: 简体中文
mk_MK: Кинески (поедноставен)

en: العربية
mk_MK: Арапски

en: Русский
mk_MK: Руски

en: हिन्दी
mk_MK: Хинди

en: Українська
mk_MK: Украински

en: Srpski
mk_MK: Српски

en: England
mk_MK: Англија

en: ایران
mk_MK: Иран

en: ישראל
mk_MK: Израел

en: ประเทศไทย
mk_MK: Тајланд

en: Việt Nam
mk_MK: Виетнам

en: Default
mk_MK: Стандардно

en: License Key
mk_MK: Клуч за лиценца

en: Enter your license key to unlock Pro features and gain access to advanced features.
mk_MK: Внесете го вашиот клуч за лиценца за да ги отклучите Pro функциите и да добиете пристап до напредни функции.

en: General Settings
mk_MK: Општи поставки

en: Hide "Powered by OneTap"
mk_MK: Сокриј "Направено од OneTap"

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
mk_MK: Отстранете го текстот "Направено од OneTap" од Лентата со алатки на предната страна на вашиот веб-сајт.

en: Open with URL
mk_MK: Отвори со URL

en: Open the OneTap Toolbar with URL
mk_MK: Отвори ја Лентата со алатки OneTap со URL

en: Edit Module Labels
mk_MK: Уреди етикети на модули

en: Edit Labels
mk_MK: Уреди етикети

en: Alt-Text AI
mk_MK: Алт-текст AI

en: Generate Alt-Text with Ai
mk_MK: Генерирај алт-текст со AI

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
mk_MK: Заштеди часови, зголеми SEO и пристапност

en: Start with AltPilot.ai
mk_MK: Започни со AltPilot.ai

en: Accessibility Profiles
mk_MK: Профили за пристапност

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
mk_MK: Готови профили за пристапност за различни потреби на корисниците.

en: Content Modules
mk_MK: Модули за содржина

en: Font Size
mk_MK: Големина на фонт

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
mk_MK: Лесно зголеми го текстот за подобрена читливост и пристапност за сите

en: Highlight Links
mk_MK: Истакни врски

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
mk_MK: Лесно идентификувај кликабилни врски со визуелни подобрувања за подобро навигација

en: Line Height
mk_MK: Висина на линија

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
mk_MK: Прилагоди го растојанието помеѓу линиите за подобрена читливост и подобрена јасност на текстот

en: Readable Font
mk_MK: Читлив фонт

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
mk_MK: Префрли на појасен, лесен за читање фонт за подобрена пристапност на текстот

en: Big Cursor
mk_MK: Голем курсор

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
mk_MK: Подобри ја видливоста со поголем курсор за полесно навигација и контрола

en: Text Magnifier
mk_MK: Зголемувач на текст

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
mk_MK: Зголеми го избраниот текст за подобрена читливост и пристапност

en: Dyslexic Font
mk_MK: Фонт за дислексија

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
mk_MK: Користи специјализиран фонт дизајниран да ја подобри читливоста за корисници со дислексија

en: Align Text
mk_MK: Порамни текст

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
mk_MK: Прилагоди ја порамнувањето на текстот за подобрена структура и читливост

en: Letter Spacing
mk_MK: Растојание помеѓу букви

en: Adjust letter spacing for improved readability
mk_MK: Прилагоди го растојанието помеѓу буквите за подобрена читливост

en: Font Weight
mk_MK: Дебелина на фонт

en: Adjust font weight for improved readability
mk_MK: Прилагоди ја дебелината на фонтот за подобрена читливост

en: Color Modules
mk_MK: Модули за бои

en: Dark Contrast
mk_MK: Темен контраст

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
mk_MK: Прилагоди го темниот контраст за појасно или понежно визуелно искуство

en: Light Contrast
mk_MK: Светол контраст

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
mk_MK: Прилагоди го светлиот контраст за појасно или понежно визуелно искуство

en: High Contrast
mk_MK: Висок контраст

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
mk_MK: Прилагоди го високиот контраст за појасно или понежно визуелно искуство

en: Monochrome
mk_MK: Монохром

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
mk_MK: Прилагоди ја монохромната боја за појасно или понежно визуелно искуство

en: Saturation
mk_MK: Заситеност

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
mk_MK: Прилагоди ја заситеноста на боите за појасно или понежно визуелно искуство

en: Orientation Modules
mk_MK: Модули за ориентација

en: Reading Line
mk_MK: Линија за читање

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
mk_MK: Истакни ја тековната линија за следење на напредокот во читањето и подобрување на фокусот

en: Reading Mask
mk_MK: Маска за читање

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
mk_MK: Користи маска за фокусирање на специфична област на текстот и намалување на одвлекувањата

en: Read Page
mk_MK: Читај страница

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
mk_MK: Автоматски читај го содржината на страницата на глас за пристапност без раце

en: Keyboard Navigation
mk_MK: Навигација со тастатура

en: Navigate the site using only the keyboard
mk_MK: Навигирај низ сајтот користејќи само тастатура

en: Hide Images
mk_MK: Сокриј слики

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
mk_MK: Отстрани одвлекувачки слики за почисто, пофокусирано искуство на прелистување

en: Mute Sounds
mk_MK: Исклучи звуци

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
mk_MK: Лесно исклучи ги звуците на веб-сајтот за искуство на прелистување без одвлекувања

en: Highlight Titles
mk_MK: Истакни наслови

en: Highlight titles for better recognition
mk_MK: Истакни наслови за подобро препознавање

en: Highlight Content
mk_MK: Истакни содржина

en: Highlight elements when hovered over
mk_MK: Истакни елементи кога се преминуваат со глушец

en: Stop Animations
mk_MK: Стопирај анимации

en: Disable animations to reduce distractions
mk_MK: Оневозможи анимации за намалување на одвлекувањата

en: Information
mk_MK: Информации

en: Hide Toolbar
mk_MK: Сокриј лента со алатки

en: Accessibility Adjustments
mk_MK: Прилагодувања за пристапност

en: Select your accessibility profile
mk_MK: Избери го твојот профил за пристапност

en: Vision Impaired Mode
mk_MK: Режим за нарушена видливост

en: Enhances website's visuals
mk_MK: Подобрува визуелниот изглед на веб-сајтот

en: Seizure Safe Profile
mk_MK: Безбеден профил за напади

en: Clear flashes & reduces color
mk_MK: Чисти трепкања и намалува бои

en: ADHD Friendly Mode
mk_MK: Пријателски режим за ADHD

en: Focused browsing, distraction-free
mk_MK: Фокусирано прелистување, без одвлекувања

en: Blindness Mode
mk_MK: Режим за слепило

en: Reduces distractions, improves focus
mk_MK: Намалува одвлекувања, подобрува фокус

en: Epilepsy Safe Mode
mk_MK: Безбеден режим за епилепсија

en: Dims colors and stops blinking
mk_MK: Затемнува бои и запира трепкање

en: Font Size (Default)
mk_MK: Големина на фонт (Стандардно)

en: Line Height (Default)
mk_MK: Висина на линија (Стандардно)

en: Font weight
mk_MK: Дебелина на фонт

en: Edit Alt Text
mk_MK: Уреди алт текст

en: Show Accessibility Statement
mk_MK: Прикажи изјава за пристапност

en: Select Language
mk_MK: Избери јазик

en: Company Name
mk_MK: Име на компанија

en: Company Inc.
mk_MK: Компанија Inc.

en: Business E-mail
mk_MK: Бизнис е-пошта

en: Website
mk_MK: Веб-сајт

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
mk_MK: Потврдувам дека генерираниот статус за пристапност се базира на мојата сопствена проценка. Доставувачот на овој генератор не презема одговорност за неговата точност или усогласеност.

en: Generate Text
mk_MK: Генерирај текст

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
mk_MK: Ве молиме забележете: Генерирањето на нова изјава автоматски ќе ја препише претходната верзија.

en: Generate Accessibility Status
mk_MK: Генерирај статус за пристапност

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
mk_MK: Можеш да уредиш или да вметнеш изјава по потреба. Кликни "Зачувај поставки" за да ги зачуваш твоите промени.

en: Save hours
mk_MK: Заштеди часови

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
mk_MK: и генерирај го твојот алт-текст со AltPilot.ai.

en: Try 25 Images for Free
mk_MK: Пробај 25 слики бесплатно

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
mk_MK: Ако уживаш во OneTap, навистина би ценеле брз

en:  review – it means a lot to us.
mk_MK:  преглед – значи многу за нас.

en: Documentation
mk_MK: Документација

en: Support
mk_MK: Поддршка

en: Get PRO
mk_MK: Земи PRO

en: Save changes
mk_MK: Зачувај промени

en: Currently editing
mk_MK: Моментално се уредува

en: labels. Change the language to edit others.
mk_MK: етикети. Промени го јазикот за да уредиш други.

en: Live Preview
mk_MK: Преглед во живо

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
mk_MK: Достапна е нова верзија на %1$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
mk_MK: Контактирај го твојот мрежен администратор за да ја инсталира ажурирањето.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
mk_MK: %1$sВиди детали за верзија %2$s%3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
mk_MK: %1$sВиди детали за верзија %2$s%3$s или %4$sажурирај сега%5$s.

en: Update now.
mk_MK: Ажурирај сега.

en: You do not have permission to install plugin updates
mk_MK: Немаш дозвола да инсталираш ажурирања на додатокот

en: Error
mk_MK: Грешка

en: icon drop down menu
mk_MK: паѓачко мени на икона

en: Accessibility  Adjustments
mk_MK: Прилагодувања за пристапност

en: Powered by
mk_MK: Направено од

en: Back
mk_MK: Назад

en: How long do you want to hide the toolbar?
mk_MK: Колку долго сакаш да ја сокриеш лентата со алатки?

en: Hide Toolbar Duration
mk_MK: Времетраење на сокривање на лентата со алатки

en: Only for this session
mk_MK: Само за оваа сесија

en: 24 hours
mk_MK: 24 часа

en: A Week
mk_MK: Една недела

en: Not Now
mk_MK: Не сега

en: Increase Font Size
mk_MK: Зголеми големина на фонт

en: Decrease Font Size
mk_MK: Намали големина на фонт

en: Increase Line Height
mk_MK: Зголеми висина на линија

en: Decrease Line Height
mk_MK: Намали висина на линија

en: Cursor
mk_MK: Курсор

en: Browser needs to be updated
mk_MK: Прелистувачот треба да се ажурира

en: Your browser doesn't support speech output. Please update your browser or use one with speech synthesis enabled (e.g. Chrome, Edge, Safari).
mk_MK: Твојот прелистувач не поддржува излез на говор. Ве молиме ажурирај го твојот прелистувач или користи еден со овозможена синтеза на говор (на пр. Chrome, Edge, Safari).

en: How to Update?
mk_MK: Како да се ажурира?

en: Reset Settings
mk_MK: Ресетирај поставки
