OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility) - en to sv_SE translation catalogue (221 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility)
sv_SE: OneTap Pro (för WordPress OneTap Pro - #1 Tillgänglighet)

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
sv_SE: OneTap är en flerspråkig WordPress-plugin utformad för sömlös webbtillgänglighet. Med en enkel enklicksinstallation säkerställer den att din webbplats uppfyller tillgänglighetsstandarder utan krångel. Byggd för prestanda och ger en inkluderande, användarvänlig webbmiljö för alla besökare.

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: This is a PRO Feature
sv_SE: Detta är en PRO-funktion

en:  to use this Feature.
sv_SE:  för att använda denna funktion.

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

en: Desktop
sv_SE: Skrivbord

en: Tablet
sv_SE: Surfplatta

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Copied!
sv_SE: Kopierat!

en: Failed!
sv_SE: Misslyckades!

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Enter Custom Label
sv_SE: Ange anpassad etikett

en: Save
sv_SE: Spara

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyr

en: Alt Text
sv_SE: Alt-text

en: Uploaded
sv_SE: Uppladdad

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Enter a Alt-text...
sv_SE: Ange en Alt-text...

en: No images found in Media Library.
sv_SE: Inga bilder hittades i Mediebiblioteket.

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Deactivate License
sv_SE: Inaktivera licens

en: Activate License
sv_SE: Aktivera licens

en: Modules
sv_SE: Moduler

en: Statement
sv_SE: Uttalande

en: Module Labels
sv_SE: Moduletiketter

en: General settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Icons
sv_SE: Ikoner

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
sv_SE: Anpassa din tillgänglighetsknapps färg, ikon och storlek för att matcha ditt varumärke.

en: See Documentation
sv_SE: Se dokumentation

en: Widget Design
sv_SE: Widget-design

en: Icon Size
sv_SE: Ikonstorlek

en: Add Border
sv_SE: Lägg till ram

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
sv_SE: Ställ in dina egna varumärkesfärger för att personalisera pluginens utseende.

en: Free WCAG Contrast-Checker
sv_SE: Gratis WCAG-kontrastkontroll

en: Widget Color
sv_SE: Widget-färg

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
sv_SE: Justera positionen för widgets för att passa dina layoutpreferenser.

en: Widget Position
sv_SE: Widget-position

en: Widget Position
sv_SE: Widget-position

en: Middle right
sv_SE: Mitten höger

en: Middle left
sv_SE: Mitten vänster

en: Bottom right
sv_SE: Nederst höger

en: Bottom left
sv_SE: Nederst vänster

en: Top right
sv_SE: Överst höger

en: Top left
sv_SE: Överst vänster

en: Vertical (Default 20px)
sv_SE: Vertikal (Standard 20px)

en: Horizontal (Default 20px)
sv_SE: Horisontell (Standard 20px)

en: Hide On Desktop
sv_SE: Dölj på skrivbord

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
sv_SE: När aktiverat kommer ikonen inte att visas på skrivbordsenheter.

en: Hide On Tablet
sv_SE: Dölj på surfplatta

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
sv_SE: När aktiverat kommer ikonen inte att visas på surfplatteenheter.

en: Hide On Mobile
sv_SE: Dölj på mobil

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
sv_SE: När aktiverat kommer ikonen inte att visas på mobila enheter.

en: Default Language
sv_SE: Standardspråk

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
sv_SE: Välj ditt föredragna språk för pluginens gränssnitt.

en: English
sv_SE: Engelska

en: Deutsch
sv_SE: Tyska

en: Español
sv_SE: Spanska

en: Français
sv_SE: Franska

en: Italiano
sv_SE: Italienska

en: Polski
sv_SE: Polska

en: Suomi
sv_SE: Finska

en: Português
sv_SE: Portugisiska

en: Română
sv_SE: Rumänska

en: Slovenščina
sv_SE: Slovenska

en: Slovenčina
sv_SE: Slovakiska

en: Nederlands
sv_SE: Holländska

en: Dansk
sv_SE: Danska

en: Ελληνικά
sv_SE: Grekiska

en: Čeština
sv_SE: Tjeckiska

en: Magyar
sv_SE: Ungerska

en: Lietuvių
sv_SE: Litauiska

en: Latviešu
sv_SE: Lettiska

en: Eesti
sv_SE: Estniska

en: Hrvatski
sv_SE: Kroatiska

en: Gaeilge
sv_SE: Irländska

en: Български
sv_SE: Bulgariska

en: Norsk
sv_SE: Norska

en: Türkçe
sv_SE: Turkiska

en: Bahasa Indonesia
sv_SE: Indonesiska

en: Português (Brasil)
sv_SE: Portugisiska (Brasilien)

en: 日本語
sv_SE: Japanska

en: 한국어
sv_SE: Koreanska

en: 简体中文
sv_SE: Kinesiska (förenklad)

en: العربية
sv_SE: Arabiska

en: Русский
sv_SE: Ryska

en: हिन्दी
sv_SE: Hindi

en: Українська
sv_SE: Ukrainska

en: Srpski
sv_SE: Serbiska

en: Default
sv_SE: Standard

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: Enter your license key to unlock Pro features and gain access to advanced features.
sv_SE: Ange din licensnyckel för att låsa upp Pro-funktioner och få tillgång till avancerade funktioner.

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Hide "Powered by OneTap"
sv_SE: Dölj "Powered by OneTap"

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
sv_SE: Ta bort texten "Powered by OneTap" från verktygsfältet på frontend av din webbplats.

en: Open with URL
sv_SE: Öppna med URL

en: Open the OneTap Toolbar with URL
sv_SE: Öppna OneTap-verktygsfältet med URL

en: Edit Module Labels
sv_SE: Redigera moduletiketter

en: Edit Labels
sv_SE: Redigera etiketter

en: Alt-Text AI
sv_SE: Alt-text AI

en: Generate Alt-Text with Ai
sv_SE: Generera Alt-text med AI

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
sv_SE: Spara timmar, förbättra SEO & tillgänglighet

en: Start with AltPilot.ai
sv_SE: Börja med AltPilot.ai

en: Accessibility Profiles
sv_SE: Tillgänglighetsprofiler

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
sv_SE: Redo att använda tillgänglighetsprofiler för olika användarbehov.

en: Content Modules
sv_SE: Innehållsmoduler

en: Font Size
sv_SE: Teckenstorlek

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
sv_SE: Förstora text enkelt för förbättrad läsbarhet och tillgänglighet för alla

en: Highlight Links
sv_SE: Markera länkar

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
sv_SE: Identifiera klickbara länkar enkelt med visuella förbättringar för bättre navigering

en: Line Height
sv_SE: Radhöjd

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
sv_SE: Justera radavstånd för bättre läsbarhet och förbättrad texttydlighet

en: Readable Font
sv_SE: Läsbar typsnitt

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
sv_SE: Växla till ett tydligare, lättläst typsnitt för förbättrad texttillgänglighet

en: Big Cursor
sv_SE: Stor markör

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
sv_SE: Förbättra synlighet med en större markör för enklare navigering och kontroll

en: Text Magnifier
sv_SE: Textförstoring

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
sv_SE: Förstora markerad text för förbättrad läsbarhet och tillgänglighet

en: Dyslexic Font
sv_SE: Dyslexi-typsnitt

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
sv_SE: Använd ett specialiserat typsnitt designat för att förbättra läsbarhet för dyslektiska användare

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
sv_SE: Justera textjustering för förbättrad struktur och läsbarhet

en: Letter Spacing
sv_SE: Bokstavsavstånd

en: Adjust letter spacing for improved readability
sv_SE: Justera bokstavsavstånd för förbättrad läsbarhet

en: Font Weight
sv_SE: Teckentjocklek

en: Adjust font weight for improved readability
sv_SE: Justera teckentjocklek för förbättrad läsbarhet

en: Color Modules
sv_SE: Färgmoduler

en: Dark Contrast
sv_SE: Mörk kontrast

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
sv_SE: Justera mörk kontrast för en mer levande eller dämpad visuell upplevelse

en: Light Contrast
sv_SE: Ljus kontrast

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
sv_SE: Justera ljus kontrast för en mer levande eller dämpad visuell upplevelse

en: High Contrast
sv_SE: Hög kontrast

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
sv_SE: Justera hög kontrast för en mer levande eller dämpad visuell upplevelse

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
sv_SE: Justera monokroma färger för en mer levande eller dämpad visuell upplevelse

en: Saturation
sv_SE: Mättnad

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
sv_SE: Justera färgmättnad för en mer levande eller dämpad visuell upplevelse

en: Orientation Modules
sv_SE: Orientationsmoduler

en: Reading Line
sv_SE: Läslinje

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
sv_SE: Markera den aktuella raden för att spåra läsframsteg och förbättra fokus

en: Reading Mask
sv_SE: Läsningsmask

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
sv_SE: Använd en mask för att fokusera på ett specifikt textområde och minska distraktioner

en: Read Page
sv_SE: Läs sida

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
sv_SE: Läs automatiskt upp sidinnehållet för handsfri tillgänglighet

en: Keyboard Navigation
sv_SE: Tangentbordsnavigering

en: Navigate the site using only the keyboard
sv_SE: Navigera på webbplatsen med endast tangentbordet

en: Hide Images
sv_SE: Dölj bilder

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
sv_SE: Ta bort distraherande bilder för en renare, mer fokuserad surfupplevelse

en: Mute Sounds
sv_SE: Stäng av ljud

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
sv_SE: Stäng av webbplatsljud enkelt för en distraktionsfri surfupplevelse

en: Highlight Titles
sv_SE: Markera titlar

en: Highlight titles for better recognition
sv_SE: Markera titlar för bättre igenkänning

en: Highlight Content
sv_SE: Markera innehåll

en: Highlight elements when hovered over
sv_SE: Markera element när musen hovrar över dem

en: Stop Animations
sv_SE: Stoppa animationer

en: Disable animations to reduce distractions
sv_SE: Inaktivera animationer för att minska distraktioner

en: Hide Toolbar
sv_SE: Dölj verktygsfält

en: Accessibility Adjustments
sv_SE: Tillgänglighetsjusteringar

en: Select your accessibility profile
sv_SE: Välj din tillgänglighetsprofil

en: Vision Impaired Mode
sv_SE: Synnedsatt läge

en: Enhances website's visuals
sv_SE: Förbättrar webbplatsens visuella

en: Seizure Safe Profile
sv_SE: Anfallssäker profil

en: Clear flashes & reduces color
sv_SE: Rensa blixtar & minska färg

en: ADHD Friendly Mode
sv_SE: ADHD-vänligt läge

en: Focused browsing, distraction-free
sv_SE: Fokuserad surfning, distraktionsfri

en: Blindness Mode
sv_SE: Blindhetsläge

en: Reduces distractions, improves focus
sv_SE: Minskar distraktioner, förbättrar fokus

en: Epilepsy Safe Mode
sv_SE: Epilepsi säkert läge

en: Dims colors and stops blinking
sv_SE: Dämpar färger och stoppar blinkning

en: Font Size (Default)
sv_SE: Teckenstorlek

en: Line Height (Default)
sv_SE: Radhöjd

en: Font weight
sv_SE: Teckentjocklek

en: Edit Alt Text
sv_SE: Redigera Alt-text

en: Show Accessibility Statement
sv_SE: Visa tillgänglighetsuttalande

en: Select Language
sv_SE: Välj språk

en: Company Name
sv_SE: Företagsnamn

en: Company Inc.
sv_SE: Företag AB

en: Business E-mail
sv_SE: Företags-e-post

en: info@company.com
sv_SE: info@foretag.se

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: www.company.com
sv_SE: www.foretag.se

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
sv_SE: Jag bekräftar att det genererade tillgänglighetsstatuset baseras på min egen bedömning. Leverantören av denna generator tar inget ansvar för dess noggrannhet eller efterlevnad.

en: Generate Text
sv_SE: Generera text

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
sv_SE: Observera: Att generera ett nytt uttalande kommer automatiskt att skriva över den tidigare versionen.

en: Generate Accessibility Status
sv_SE: Generera tillgänglighetsstatus

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
sv_SE: Du kan redigera eller infoga ett uttalande efter behov. Klicka på "Spara inställningar" för att spara dina ändringar.

en: Save hours
sv_SE: Spara timmar

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
sv_SE: och generera din Alt-text med AltPilot.ai.

en: Try 25 Images for Free
sv_SE: Prova 25 bilder gratis

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
sv_SE: Om du tycker om OneTap, skulle vi verkligen uppskatta en snabb

en:  review – it means a lot to us.
sv_SE:  recension – det betyder mycket för oss.

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Get PRO
sv_SE: Skaffa PRO

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Currently editing
sv_SE: Redigerar för närvarande

en: labels. Change the language to edit others.
sv_SE: etiketter. Ändra språket för att redigera andra.

en: Live Preview
sv_SE: Live förhandsvisning

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
sv_SE: Det finns en ny version av %1$s tillgänglig.

en: Contact your network administrator to install the update.
sv_SE: Kontakta din nätverksadministratör för att installera uppdateringen.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
sv_SE: %1$sVisa version %2$s detaljer%3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
sv_SE: %1$sVisa version %2$s detaljer%3$s eller %4$suppdatera nu%5$s.

en: Update now.
sv_SE: Uppdatera nu.

en: You do not have permission to install plugin updates
sv_SE: Du har inte behörighet att installera pluginuppdateringar

en: Error
sv_SE: Fel

en: icon drop down menu
sv_SE: ikon rullgardinsmeny

en: Accessibility  Adjustments
sv_SE: Tillgänglighetsjusteringar

en: Powered by
sv_SE: Driven av

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: How long do you want to hide the toolbar?
sv_SE: Hur länge vill du dölja verktygsfältet?

en: Hide Toolbar Duration
sv_SE: Dölj verktygsfält varaktighet

en: Only for this session
sv_SE: Endast för denna session

en: 24 hours
sv_SE: 24 timmar

en: A Week
sv_SE: En vecka

en: Not Now
sv_SE: Inte nu

en: Cursor
sv_SE: Markör

en: Browser needs to be updated
sv_SE: Webbläsaren behöver uppdateras

en: Your browser doesn’t support speech output. Please update your browser or use one with speech synthesis enabled (e.g. Chrome, Edge, Safari).
sv_SE: Din webbläsare stöder inte talutdata. Uppdatera din webbläsare eller använd en med talsyntes aktiverad (t.ex. Chrome, Edge, Safari).Din webbläsare stöder inte talutdata. Uppdatera din webbläsare eller använd en med tal syntes aktiverad (t.ex. Chrome, Edge, Safari).

en: How to Update?
sv_SE: Hur uppdaterar man?

en: Reset Settings
sv_SE: Återställ inställningar
