OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility) 6.9.0 - en to tr_TR translation catalogue (222 entries)

en:  review – it means a lot to us.
tr_TR:  değerlendirme – bizim için çok şey ifade ediyor.

en:  to use this Feature.
tr_TR:  bu özelliği kullanmak için.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
tr_TR: %1$s%2$s sürüm detaylarını görüntüle%3$s veya %4$sşimdi güncelle%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
tr_TR: %1$s%2$s sürüm detaylarını görüntüle%3$s.

en: 24 hours
tr_TR: 24 saat

en: A Week
tr_TR: Bir Hafta

en: ADHD Friendly Mode
tr_TR: DEHB Dostu Mod

en: Accessibility  Adjustments
tr_TR: Erişilebilirlik Ayarlamaları

en: Accessibility Adjustments
tr_TR: Erişilebilirlik Ayarlamaları

en: Accessibility Profiles
tr_TR: Erişilebilirlik Profilleri

en: Actions
tr_TR: İşlemler

en: Activate License
tr_TR: Lisansı Etkinleştir

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Add Border
tr_TR: Kenarlık Ekle

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
tr_TR: Daha canlı veya yumuşak görsel deneyim için monokrom renkleri ayarlayınDaha canlı veya yumuşak bir görsel deneyim için renk doygunluğunu ayarlayın

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
tr_TR: Daha canlı veya yumuşak bir görsel deneyim için renk doygunluğunu ayarlayın

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
tr_TR: Daha canlı veya yumuşak görsel deneyim için koyu kontrastı ayarlayınDaha canlı veya yumuşak bir görsel deneyim için renk doygunluğunu ayarlayın

en: Adjust font weight for improved readability
tr_TR: Gelişmiş okunabilirlik için yazı kalınlığını ayarlayın

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
tr_TR: Daha canlı veya yumuşak görsel deneyim için yüksek kontrastı ayarlayınDaha canlı veya yumuşak bir görsel deneyim için renk doygunluğunu ayarlayın

en: Adjust letter spacing for improved readability
tr_TR: Gelişmiş okunabilirlik için harf aralığını ayarlayın

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
tr_TR: Daha canlı veya yumuşak görsel deneyim için açık kontrastı ayarlayınDaha canlı veya yumuşak bir görsel deneyim için renk doygunluğunu ayarlayın

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
tr_TR: Daha iyi okunabilirlik ve gelişmiş metin netliği için satır aralığını ayarlayın

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
tr_TR: Gelişmiş yapı ve okunabilirlik için metin hizalamasını ayarlayın

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
tr_TR: Widget'ların konumunu düzen tercihlerinize uyacak şekilde ayarlayın.

en: Alt Text
tr_TR: Alt Metin

en: Alt-Text AI
tr_TR: Alt-Metin AI

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
tr_TR: Eller serbest erişilebilirlik için sayfa içeriğini otomatik olarak yüksek sesle okuyun

en: Back
tr_TR: Geri

en: Bahasa Indonesia
tr_TR: Endonezce

en: Big Cursor
tr_TR: Büyük İmleç

en: Blindness Mode
tr_TR: Körlük Modu

en: Bottom left
tr_TR: Alt sol

en: Bottom right
tr_TR: Alt sağ

en: Browser needs to be updated
tr_TR: Tarayıcı güncellenmeli

en: Business E-mail
tr_TR: İş E-postası

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
tr_TR: Eklentinin arayüzü için tercih ettiğiniz dili seçin.

en: Clear flashes & reduces color
tr_TR: Parlamaları temizler ve rengi azaltır

en: Color Modules
tr_TR: Renk Modülleri

en: Company Inc.
tr_TR: Şirket A.Ş.

en: Company Name
tr_TR: Şirket Adı

en: Contact your network administrator to install the update.
tr_TR: Güncellemeyi yüklemek için ağ yöneticinizle iletişime geçin.

en: Content Modules
tr_TR: İçerik Modülleri

en: Copied!
tr_TR: Kopyalandı!

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Currently editing
tr_TR: Şu anda düzenleniyor

en: Cursor
tr_TR: İmleç

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
tr_TR: Erişilebilirlik düğmenizin rengini, ikonunu ve boyutunu markanızla eşleşecek şekilde özelleştirin.

en: Dansk
tr_TR: Danca

en: Dark Contrast
tr_TR: Koyu Kontrast

en: Deactivate License
tr_TR: Lisansı Devre Dışı Bırak

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Language
tr_TR: Varsayılan Dil

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

en: Deutsch
tr_TR: Almanca

en: Dims colors and stops blinking
tr_TR: Renkleri karartır ve yanıp sönmeyi durdurur

en: Disable animations to reduce distractions
tr_TR: Dikkat dağıtıcı unsurları azaltmak için animasyonları devre dışı bırakın

en: Documentation
tr_TR: Dokümantasyon

en: Dyslexic Font
tr_TR: Disleksi Fontu

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
tr_TR: Herkes için gelişmiş okunabilirlik ve erişilebilirlik için metni kolayca büyütün

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
tr_TR: Daha iyi navigasyon için görsel geliştirmelerle tıklanabilir bağlantıları kolayca tanımlayın

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
tr_TR: Dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırılmış bir tarama deneyimi için web sitesi seslerini kolayca kapatın

en: Edit Alt Text
tr_TR: Alt Metni Düzenle

en: Edit Labels
tr_TR: Etiketleri Düzenle

en: Edit Module Labels
tr_TR: Modül Etiketlerini Düzenle

en: Eesti
tr_TR: Estonca

en: English
tr_TR: İngilizce

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
tr_TR: Daha kolay navigasyon ve kontrol için daha büyük bir imleçle görünürlüğü artırın

en: Enhances website's visuals
tr_TR: Web sitesinin görsellerini geliştirir

en: Enter Custom Label
tr_TR: Özel Etiket Girin

en: Enter a Alt-text...
tr_TR: Alt-metin girin...

en: Enter your license key to unlock Pro features and gain access to advanced features.
tr_TR: Pro özelliklerini açmak ve gelişmiş özelliklere erişim sağlamak için lisans anahtarınızı girin.

en: Epilepsy Safe Mode
tr_TR: Epilepsi Güvenli Mod

en: Error
tr_TR: Hata

en: Español
tr_TR: İspanyolca

en: Failed!
tr_TR: Başarısız!

en: Focused browsing, distraction-free
tr_TR: Odaklanmış tarama, dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırılmış

en: Font Size
tr_TR: Yazı Boyutu

en: Font Size (Default)
tr_TR: Yazı Boyutu

en: Font Weight
tr_TR: Yazı Kalınlığı

en: Font weight
tr_TR: Yazı Kalınlığı

en: Français
tr_TR: Fransızca

en: Free WCAG Contrast-Checker
tr_TR: Ücretsiz WCAG Kontrast Kontrolü

en: Gaeilge
tr_TR: İrlandaca

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: General settings
tr_TR: Genel ayarlar

en: Generate Accessibility Status
tr_TR: Erişilebilirlik Durumu Oluştur

en: Generate Alt-Text with Ai
tr_TR: AI ile Alt-Metin Oluştur

en: Generate Text
tr_TR: Metin Oluştur

en: Get PRO
tr_TR: PRO'yu Al

en: Hide "Powered by OneTap"
tr_TR: "OneTap tarafından desteklenmektedir" yazısını gizle

en: Hide Images
tr_TR: Resimleri Gizle

en: Hide On Desktop
tr_TR: Masaüstünde Gizle

en: Hide On Mobile
tr_TR: Mobilde Gizle

en: Hide On Tablet
tr_TR: Tablette Gizle

en: Hide Toolbar
tr_TR: Araç Çubuğunu Gizle

en: Hide Toolbar Duration
tr_TR: Araç Çubuğunu Gizleme Süresi

en: High Contrast
tr_TR: Yüksek Kontrast

en: Highlight Content
tr_TR: İçeriği Vurgula

en: Highlight Links
tr_TR: Bağlantıları Vurgula

en: Highlight Titles
tr_TR: Başlıkları Vurgula

en: Highlight elements when hovered over
tr_TR: Üzerine gelindiğinde öğeleri vurgula

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
tr_TR: Okuma ilerlemesini takip etmek ve odaklanmayı geliştirmek için mevcut satırı vurgulayın

en: Highlight titles for better recognition
tr_TR: Daha iyi tanınma için başlıkları vurgulayın

en: Horizontal (Default 20px)
tr_TR: Yatay (Varsayılan 20px)

en: How long do you want to hide the toolbar?
tr_TR: Araç çubuğunu ne kadar süre gizlemek istiyorsunuz?

en: How to Update?
tr_TR: Nasıl Güncellenir?

en: Hrvatski
tr_TR: Hırvatça

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
tr_TR: Oluşturulan erişilebilirlik durumunun kendi değerlendirmeme dayandığını onaylıyorum. Bu oluşturucunun sağlayıcısı, doğruluğu veya uyumluluğu konusunda hiçbir sorumluluk kabul etmez.

en: Icon Size
tr_TR: İkon Boyutu

en: Icons
tr_TR: İkonlar

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
tr_TR: OneTap'i beğeniyorsanız, hızlı bir

en: Inactive
tr_TR: Pasif

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Italiano
tr_TR: İtalyanca

en: Keyboard Navigation
tr_TR: Klavye Navigasyonu

en: Latviešu
tr_TR: Letonca

en: Letter Spacing
tr_TR: Harf Aralığı

en: License Key
tr_TR: Lisans Anahtarı

en: Lietuvių
tr_TR: Litvanca

en: Light Contrast
tr_TR: Açık Kontrast

en: Line Height
tr_TR: Satır Yüksekliği

en: Line Height (Default)
tr_TR: Satır Yüksekliği

en: Live Preview
tr_TR: Canlı Önizleme

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
tr_TR: Gelişmiş okunabilirlik ve erişilebilirlik için seçili metni büyütün

en: Magyar
tr_TR: Macarca

en: Middle left
tr_TR: Orta sol

en: Middle right
tr_TR: Orta sağ

en: Mobile
tr_TR: Mobil

en: Module Labels
tr_TR: Modül Etiketleri

en: Modules
tr_TR: Modüller

en: Mute Sounds
tr_TR: Sesleri Kapat

en: Navigate the site using only the keyboard
tr_TR: Sitede sadece klavye kullanarak gezinin

en: Nederlands
tr_TR: Hollandaca

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: No images found in Media Library.
tr_TR: Medya Kütüphanesinde resim bulunamadı.

en: Norsk
tr_TR: Norveççe

en: Not Now
tr_TR: Şimdi Değil

en: OneTap Pro (for WordPress OneTap Pro - #1 Accessibility)
tr_TR: OneTap Pro (WordPress OneTap Pro için - #1 Erişilebilirlik)

en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
tr_TR: OneTap, sorunsuz web sitesi erişilebilirliği için tasarlanmış çok dilli bir WordPress eklentisidir. Basit tek tıklamalı kurulum ile sitenizin zahmetsizce erişilebilirlik standartlarını karşılamasını sağlar. Performans için inşa edilmiş, tüm ziyaretçiler için kapsayıcı, kullanıcı dostu bir web ortamı sağlar.

en: Only for this session
tr_TR: Sadece bu oturum için

en: Open the OneTap Toolbar with URL
tr_TR: OneTap Araç Çubuğunu URL ile aç

en: Open with URL
tr_TR: URL ile Aç

en: Orientation Modules
tr_TR: Yönlendirme Modülleri

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
tr_TR: Lütfen dikkat: Yeni bir beyan oluşturmak önceki sürümü otomatik olarak üzerine yazacaktır.

en: Polski
tr_TR: Lehçe

en: Português
tr_TR: Portekizce

en: Português (Brasil)
tr_TR: Portekizce (Brezilya)

en: Powered by
tr_TR: Destekleyen

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Read Page
tr_TR: Sayfayı Oku

en: Readable Font
tr_TR: Okunabilir Font

en: Reading Line
tr_TR: Okuma Çizgisi

en: Reading Mask
tr_TR: Okuma Maskesi

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
tr_TR: Farklı kullanıcı ihtiyaçları için hazır erişilebilirlik profilleri.

en: Reduces distractions, improves focus
tr_TR: Dikkat dağıtıcı unsurları azaltır, odaklanmayı geliştirir

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
tr_TR: Daha temiz, daha odaklanmış bir tarama deneyimi için dikkat dağıtıcı resimleri kaldırın

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
tr_TR: "OneTap tarafından desteklenmektedir" yazısını web sitenizin ön yüzündeki Araç Çubuğundan kaldırın.

en: Reset Settings
tr_TR: Ayarları Sıfırla

en: Română
tr_TR: Rumence

en: Saturation
tr_TR: Doygunluk

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Save changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Save hours
tr_TR: Saatler kazanın

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
tr_TR: Saatler kazanın, SEO ve Erişilebilirliği artırın

en: See Documentation
tr_TR: Dokümantasyonu Gör

en: Seizure Safe Profile
tr_TR: Nöbet Güvenli Profil

en: Select Language
tr_TR: Dil Seç

en: Select your accessibility profile
tr_TR: Erişilebilirlik profilinizi seçin

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
tr_TR: Eklentinin görünümünü kişiselleştirmek için kendi marka renklerinizi ayarlayın.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Show Accessibility Statement
tr_TR: Erişilebilirlik Beyanını Göster

en: Slovenčina
tr_TR: Slovakça

en: Slovenščina
tr_TR: Slovence

en: Srpski
tr_TR: Sırpça

en: Start with AltPilot.ai
tr_TR: AltPilot.ai ile Başla

en: Statement
tr_TR: Beyan

en: Stop Animations
tr_TR: Animasyonları Durdur

en: Suomi
tr_TR: Fince

en: Support
tr_TR: Destek

en: Svenska
tr_TR: İsveççe

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
tr_TR: Gelişmiş metin erişilebilirliği için daha net, okunması kolay bir fonta geçin

en: Text Magnifier
tr_TR: Metin Büyüteci

en: There is a new version of %1$s available.
tr_TR: %1$s için yeni bir sürüm mevcut.

en: This is a PRO Feature
tr_TR: Bu bir PRO Özelliği

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük Resim

en: Top left
tr_TR: Üst sol

en: Top right
tr_TR: Üst sağ

en: Try 25 Images for Free
tr_TR: 25 Resmi Ücretsiz Deneyin

en: Update now.
tr_TR: Şimdi güncelle.

en: Upgrade to Pro
tr_TR: Pro'ya Yükselt

en: Uploaded
tr_TR: Yüklendi

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
tr_TR: Belirli bir metin alanına odaklanmak ve dikkat dağıtıcı unsurları azaltmak için maske kullanın

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
tr_TR: Disleksi kullanıcıları için okunabilirliği artırmak üzere tasarlanmış özel bir font kullanın

en: Vertical (Default 20px)
tr_TR: Dikey (Varsayılan 20px)

en: Vision Impaired Mode
tr_TR: Görme Engelli Modu

en: Website
tr_TR: Web Sitesi

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, ikon masaüstü cihazlarda görüntülenmeyecektir.

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, ikon mobil cihazlarda görüntülenmeyecektir.

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, ikon tablet cihazlarda görüntülenmeyecektir.

en: Widget Color
tr_TR: Widget Rengi

en: Widget Design
tr_TR: Widget Tasarımı

en: Widget Position
tr_TR: Widget Konumu

en: Widget Position
tr_TR: Widget Konumu

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
tr_TR: Gerektiğinde bir Beyan düzenleyebilir veya ekleyebilirsiniz. Değişikliklerinizi kaydetmek için "Ayarları kaydet"e tıklayın.

en: You do not have permission to install plugin updates
tr_TR: Eklenti güncellemelerini yükleme izniniz yok

en: Your browser doesn’t support speech output. Please update your browser or use one with speech synthesis enabled (e.g. Chrome, Edge, Safari).
tr_TR: Tarayıcınız konuşma çıktısını desteklemiyor. Lütfen tarayıcınızı güncelleyin veya konuşma sentezi etkin olan bir tarayıcı kullanın (örn. Chrome, Edge, Safari).Tarayıcınız konuşma çıktısını desteklemiyor. Lütfen tarayıcınızı güncelleyin veya konuşma sentezi etkin olan birini kullanın (örn. Chrome, Edge, Safari).

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
tr_TR: ve AltPilot.ai ile Alt-metninizi oluşturun.

en: icon drop down menu
tr_TR: ikon açılır menü

en: info@company.com
tr_TR: info@sirket.com

en: labels. Change the language to edit others.
tr_TR: etiketleri. Diğerlerini düzenlemek için dili değiştirin.

en: www.company.com
tr_TR: www.sirket.com

en: Čeština
tr_TR: Çekçe

en: Ελληνικά
tr_TR: Yunanca

en: Български
tr_TR: Bulgarca

en: Русский
tr_TR: Rusça

en: Українська
tr_TR: Ukraynaca

en: العربية
tr_TR: Arapça

en: हिन्दी
tr_TR: Hintçe

en: 日本語
tr_TR: Japonca

en: 简体中文
tr_TR: Çince (Basitleştirilmiş)

en: 한국어
tr_TR: Korece
